Arama sonuçları

Suriyeli çocuklar: 10 çocuktan 4’ü okula gitmiyor

Suriyeli çocuklar: 10 çocuktan 4’ü okula gitmiyor

Suriyeli çocuklar: 10 çocuktan 4’ü okula gitmiyor. Türkiye’deki 1 milyondan çok Suriyeli çocuktan sadece 641 bini öğrenim görüyor.
Okula gitmeyen çocukların bir bölümü dilendiriliyor, bir bölümü uygun olmayan koşullarda çalışmaya zorlanıyor.

Dışişleri Bakanlığı tarafından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan veriler, Türkiye’de “kayıp Suriyeli kuşağın” yetiştiğini ortaya koydu. Türkiye’de bulunan 1 milyonun üzerindeki okul çağındaki Suriyeli çocuğun yaklaşık 400 bininin okula gidemediği ortaya çıktı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2019 yılı bütçesi üzerindeki görüşmeler sürerken geçen hafta Dışişleri Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, komisyon üyesi vekillere bakanlığının bütçesinin sunumunu yaptı. Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine göre komisyon üyesi vekillere “2019 yılına girerken Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde girişimci ve insani dış politikamız” başlıklı bir kitapçık da dağıtıldı. Türkiye’nin dış politikasına ilişkin çeşitli başlıkların yer aldığı kitapçıkta ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler hakkında da çarpıcı veriler sunuldu.

SURİYELİ ÇOCUKLAR: 10 ÇOCUKTAN 4’Ü OKULA GİTMİYOR


Kitapçıktaki verilere göre Türkiye’deki Suriyelilerin sayısı Kasım 2018 itibarıyla yaklaşık 3.6 milyona ulaştı. Suriye’de savaşın başladığı 2011 yılından bu yana Türkiye’de 300 binden fazla Suriyeli çocuk doğdu.

Kitapçıkta Türkiye’nin “Suriyeli çocuk ve gençlerin kayıp nesiller olmamaları ve gelecekte Suriye’nin inşasına katkı sunabilecek donanımda olmalarına önem atfettiği” belirtilirken açıklanan sayılar bunun aksi bir durumun varlığını ortaya koydu.

1 MİLYONDAN FAZLA OKUL ÇAĞINDA ÇOCUK VAR

Türkiye’deki Suriyelilerin 1 milyondan fazlasının okul çağındaki çocuklardan oluştuğu belirtilirken, bu çocukların 641 bininin Türkiye’de eğitim alabildiği belirtildi. Suriyeli çocukların okullaşma oranının son dönemde arttığı belirtilerek “2010 yılında yüzde 30 düzeyinde seyreden okullaşma oranı, 2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk aylarında yüzde 61.25 olarak gerçekleşmiştir” denildi. Türkiye’de üniversite eğitimi gören Suriyeli gençlerin sayısının ise 20 bin civarında olduğu kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Türkiye’deki 3.6 milyon Suriyelinin 1.7 milyonu 18 yaşın altındaki çocuklardan oluşuyor. Türkiye’de 0-4 yaş arasında 568 bin Suriyeli çocuk bulunurken 5-18 yaş grubundaki Suriyeli çocukların sayısı ise 1 milyon 135 bin.

NE KADAR HARCAMA YAPILIYOR?

Türkiye’de bulunan Suriyeli sığınmacılar için yapılan harcamalar konusunda da şu bilgiler verildi:
“Ülkemiz tarafından Suriyeliler için yapılan harcamalar belediyelerimiz ve Türk STK’lerin katkılarıyla birlikte 33 milyar ABD Doları’nı bulmuştur. Uluslararası toplum tarafından ülkemize yapılan yardımlar ise beklentilerin çok altında kalmıştır. Ayrıca, AB’nin taahhüt ettiği ilk 3 milyar Avro’luk dilimden 1.7 milyar Avro’su ise ülkemize aktarılmıştır.”

19-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş