Arama sonuçları

Üniversiteli nasıl barınacak? Penceresiz, tek göz oda bile 3250 TL

Üniversiteli nasıl barınacak? Penceresiz, tek göz oda bile 3250 TL

Üniversite kayıtları son buldu ama öğrencinin önünde barınma sorunu duruyor. İstanbul’da tek göz, penceresiz odalar için bile istenen aylık kira fiyatı 3 bin 250 TL’yi buluyor. Üniversiteliler için KYK yurtlarının yanı sıra ev, oda ya da özel yurt kiralama alternatifleri bulunuyor. Ancak başta İstanbul olmak üzere öğrencilerin yoğun olduğu kentlerde, ev kiralarının yüksek olması öğrencileri oda kiralamaya yönlendiriyor.

Bu yıl üniversiteli olan 850 bin 631 genç için kayıt maratonu son buldu. Ancak kayıttan sonra da bu kez “barınma” telaşı başladı. KYK yurtlarına giremeyen öğrenciler için ise barınma büyük bir sorun. Bu öğrenciler için seçenekler üniversite yurtları, özel yurtlar, ev ya da oda kiralama.

KİRALAR YÜKSELDİ

İstanbul’da ev arayan öğrenciler için fiyatlar semtlere göre değişiklik gösterse de kiralar 5 bin TL’den başlayıp 25 bin TL’ye kadar çıkıyor. Çareyi oda kiralamakta arayanların karşısına ise hem yüksek fiyatlar hem de kötü yaşam alanları çıkıyor. Hürriyet’ten Beyazıt Şenbük’ün haberine göre internet sitelerinde yer alan kiralık ilanlarında, ‘süit oda’ olarak sunulan ancak penceresi bile olmayan odalar için 2 bin 750 ile 3 bin 250 TL arasında aylık kira isteniyor. Pencereli oda farklı olarak da 500 TL talep ediliyor.

EN YÜKSEK KİRA OLAN İLÇELER

Ev kiraları evin konumuna göre değişirken en yüksek kira istenen ilçeler arasında Şişli, Beşiktaş, Kadıköy, Üsküdar var. Ulaşım rahatlığı nedeniyle tercih edilen bu ilçelerdeki emlakçılar, “Elimizde ev yok, bu da fiyatları etkiliyor. Ev sahipleri 3 bin liralık eve 10 bin lira istiyor” diyor. Kadıköy’de Marmara Üniversitesi kampusu civarında emlakçılık yapan Abdülkadir Kılıçkap, öğrencilerin taleplerini geri çevirmek zorunda kaldıklarını söylüyor: “Öğrenciler gelmeye başladı ama onlara hitap edecek ev yok. 1+1’ler için 8-10 bin liradan aşağı fiyat veremiyoruz. Ev sahipleri geçen sene 2 bin lira olan eve şimdi 8 bin lira istiyorlar.”

TERCİHLERİ ÖĞRENCİLER OLDU

Beşiktaş’ta emlakçılık yapan Turan Al ise öğrencilerin 2+1 evde 4 kişi kalma çözümüne gittiğini, böylece 12-13 bin lirayı bulan kirayı paylaştıklarını söylüyor. Üsküdar’da emlakçılık yapan Cem Karaman da eskiden öğrenci istemeyen ev sahiplerinin artık öğrencilere ev vermek istediğini anlatıyor: “Bu dönem öğrenci daha kıymetli, çünkü evde uzun soluklu kalmıyor. Ev sahipleri artık öğrenciye ev verdiğinde ‘en azından kısa süre sonra evden çıkar piyasayla aldığım kira arasında makas açılmaz’ diye düşünüyor.”

İŞKE ÖĞRENCİ KENTLERİNDE KİRALAR

Öğrencilerin yoğunlukta olduğu illerde kiralık ev fiyatları yükselişte. Öğrenciye kiralık ev fiyatları İzmir’de 3 bin TL’den 11 bin TL’ye, Ankara’da 4 bin TL’den 12 bin TL’ye, Eskişehir’de 3 bin TL’den 7 bin TL’ye, Antalya’da 3 bin 500 TL’den 15 bin TL’ye kadar çıkıyor. Doğu Anadolu’da öğrenci nüfusunun fazla olduğu illerden Erzurum’da ise 2+1 evi 1250 TL’ye kiralamak mümkün. İç Anadolu Bölgesi’nin öğrenci şehri Sivas’ta da öğrenciye verilen evlerin kiraları 2 binden başlıyor, 4 bin TL’ye kadar çıkıyor.

 

28-08-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş