Arama sonuçları

Yarıyıl tatilinde ‘beslenme’ tatile girmesin

Yarıyıl tatilinde ‘beslenme’ tatile girmesin

Yarıyıl tatilinde ‘beslenme’ tatile girmesin. Sabri Ülker Vakfı, yarıyıl tatilinde çocukların beslenme düzeninde değişiklik olmaması konusunda aileleri uyarıyor. Çocukların rutinlerinin dışına çıktığı bu dönemde fiziksel aktivite ve beslenme düzenlerinde de farklılıklar yaşanabiliyor. Çocuklar televizyon ve bilgisayar karşısında daha fazla vakit geçerebiliyor ve daha sık bir şeyler atıştırma ihtiyacı duyabiliyor.

YARIYIL TATİLİNDE ‘BESLENME’ TATİLE GİRMESİN

Bu dönemde ideal ağırlığın korunması açısından okul döneminde olduğu gibi sağlıklı yaşam alışkanlıklarının devam ettirilmesine dikkat etmek gerekiyor. Sabri Ülker Vakfı, yarıyıl tatilinde çocukların düzeninin bozulmaması için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor.

KAHVALTIDAN VAZGEÇMEYİN

Tatilde geç yatan ve buna bağlı olarak geç kalkan çocukların kahvaltı rutinlerinde de aksamalar olabiliyor. Ancak akşam yemeği veya sonrasında tüketilen ara öğün ile kahvaltı yapılan zamana kadar geçen 8-12 saat arasındaki açlık süresi, çocukların ihtiyaç duyduğu enerji ve besin öğelerini kendi vücutlarındaki depolardan sağlamasına neden oluyor. Bu nedenle çocukların uzun bir açlık süresinden sonra güne mutlaka yeterli ve dengeli bir kahvaltı ile başlaması gerekiyor.

ARA ÖĞÜNLERE DEVAM

Tatil planları, seyahatler gibi nedenlerle rutin beslenme düzeni bozulabiliyor. Ara öğün yapmamak çocukların ana öğünlerde daha fazla yemek çocukların fazla enerji almalarına sebep olabiliyor. Bu nedenle tıpkı okul döneminde olduğu gibi ana ve ara öğünleri atlanmamasına özen göstermelisiniz.

MUTFAKTA BİRLİKTE OLUN

Bu tatilde çocuklarınızla mutfağa girerek onlara hem besin gruplarını tanımasında yardımcı olabilir hem de birlikte eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

EKRAN KARŞISINDA UZUN KALMAYIN

Tatilde bilgisayar ve televizyon başında geçirilen sürenin artmasıyla çocuklarda fiziksel aktivite azalıyor. Bu durumu önlemek için çocukların ekran başında geçirdikleri sürenin günlük iki saati geçmemesine dikkat etmelisiniz. Fiziksel aktiviteyi artırmak için çocuğunuzla oyunlar oynayabilir, yürüyüşe çıkabilir, parka gidebilirsiniz. Bu sayede çocuklarınızla hem keyifli vakit geçirmiş hem de sosyalleşmelerini sağlamış olursunuz.

 

20-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş