Arama sonuçları

YGS'de son hafta deneme testlerini bırakmayın

YGS'de son hafta deneme testlerini bırakmayın

İki aşamalı üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), 13 Mart  Pazar günü yapılacak. Sınavda 4 ayrı testten 160 soru sorulacak, tek oturumda yapılacak ve 160 dakika süre verilecek. Sınav, 173 il ve ilçe sınav merkezinde, yaklaşık 7 bin 300 binada, 117 bin salonda, 303 bin sınav görevlisi ile gerçekleştirilecek.

13 Mart Pazar günü saat 10.00'da yapılacak YGS'ye başvuran adayların sınava girecekleri bina ve salonlar belli oldu. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren giriş belgesini, TC kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden edinecek. Adaylara sınava giriş belgesi gönderilmeyecek.  

ÇIKIŞ BELGENİZDE FOTOĞRAFINIZ GÖRÜNSÜN  
Sınava giriş belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarının sınav günü adayların yanlarında bulundurması zorunlu olacak. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM'nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim ve işaret bulunmayacak. Sınava giriş belgesini fotoğraf görünür bir şekilde yanında bulundurmayan adaylar, sınava alınmayacak. Adayların sınava girebilmeleri için sınava giriş belgesinden başka, nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı veya pasaportlarını yanlarında bulundurmaları zorunlu olacak.

SONUÇLAR 25 MART'TA 
YGS'de uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Adayların Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testlerinden her biri için birer standart puanı hesaplanacak. 

ÖSYM, bu yıl adaylar için bir yenilik yaparak, sınav sonuçlarını açıklama takvimini de belirledi. Buna göre, YGS sonuçları 25 Mart 2016'da açıklanacak.YGS'de en az bir puan türünde 150 ve üzeri puan alamayan adayların, sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme hakları olmayacak. YGS puanı 150'nin altında olan adaylar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacak. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girecek. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar YGS sonuçlarını, T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, SMS ve mobil uygulamalarından öğrenebilecek.

UZMANLARIN SON BİR HAFTA UYARISI 
Uzmanlar adayları sınava sayılı günler kala  "deneme testleri" ve beslenme konusunda uyarıyor. Konuları son kez tekrar etmeleri ve deneme sınavlarını sürdürmelerini öneren Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aycan Kapucu "Educational Psychology dergisinde de yayımlanan araştırmalara göre bir sınav için çalışırken materyali birkaç kez tekrar etmek yerine arada kendinize bir deneme sınavı yapmanızın öğrendiğiniz bilgileri hatırlamanız üzerinde daha etkili olduğunu gösteriyor. Bu bulguya, yani çalışılan materyalin hatırlanmasında test çözmenin ek çalışma yapmaya üstünlüğüne sınama etkisi adı veriliyor. Araştırmacılar, öğrencilere sınavlara çalışırken ders materyalini tekrar etmenin yanı sıra, arada özellikle kısa cevaplı sorulardan oluşan deneme sınavları da yapmalarını öneriyor" diyor. 

KAFEİNE MOLA VERİN 
Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu ise öğrencilerin sınav dönemlerinde özellikle çok fazla çay, kahve, kola, enerji içecekleri içme eğilimi gösterebileceğini belirterek, “Bu durum kalp çarpıntısına, huzursuzluğa, korku ve endişeye neden olmaktadır. Bol miktarda kafein içeren ve kalbi ciddi anlamda zorlayan bu kafeinli içecekler yerine C vitamini içeriği yüksek, sakinleştirici özelliği olan papatya, adaçayı, ıhlamur gibi bitki çayları ya da taze sıkılmış meyve suları tüketmek daha doğru bir tercih olacaktır. Sınav dönemlerinde hem serotonin yani mutluluk hormonu salgılanmasını arttırmak, hem de zengin potasyum kaynağından faydalanmak hem de dikkat dağınıklığını engellemek için günde bir adet muz yemeye çalışın” diyor. 

BROKOLİ STRESİ AZALTIYOR 
Sınava kadar olan beslenme döneminde, zeka gelişimini olumlu yönde etkileyen gıdaların tüketilmesi gerektiğinin altını çizen Fadıloğlu, “Omega 3 yönünden zengin olan sardalya, ton, somon gibi balıklar, koyu yeşil yapraklı sebzeler, et, yumurta, ceviz, fıstık, badem gibi protein kaynakları, B grubu vitaminlerini içeren ve stresi azaltan brokoli, ıspanak, domates gibi besinler, A ve C vitamininden zengin havuç, portakal, taze fasulye gibi taze meyve ve sebzeler veya kuru meyveler tercih edilmeli” diye konuşuyor. 

Şule Yılmaz
info@pervinkaplan.com 

06-03-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş