Arama sonuçları

YKS’de örnek soru taktiği

YKS’de örnek soru taktiği

YKS'de örnek soru taktiği. Yeni üniversiteye giriş sınavına hala son şekli verilmedi. Yeni sistemin bir hafta içinde soru örnekleriyle açıklanması bekleniyor. Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre üniversiteye girişte yeni sistem olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ilişkin tartışma devam ediyor. YÖK’ün yeni sistemine gelen önerilerin ardından sistemde ilk hafta yapılan kısmi revizyon yeni itirazları da beraberinde getirdi.

YKS'DE ÖRNEK SORU TAKTİĞİ

2 milyona yakın öğrencinin ve ailelerinin tedirgin bekleyişi sürüyor. Tartışmaları değerlendiren ve YKS üzerine görüşleri kabul eden YÖK’ün kısa sürede sisteme son halini vermesi ve bir hafta içinde açıklanması planlanan örnek sorularla öğrencileri rahatlatması bekleniyor.

YETERLİLİK KAOSU VAR

Sistemde merak edilen en önemli noktayı ise Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) adlı ilk oturumunda diğer derslere yer verilerek öğrencilerin temel Türkçe ve matematik becerilerinin ölçülme planı oluşturuyor.

YÖK’ün, adaylara Türkçe testinde sözel alanlardaki diğer sosyal bilimler dersleriyle de ilişkili olarak Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri, temel matematik testinde ise sayısal alanlardaki yeterlilikler esaslı, diğer fen bilimleri dersleriyle de ilişkili olarak temel matematik ve bilim kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçeceğini duyurması yeterli olmadı. Bu kapsamda YÖK’ün ekim ayının ortasına gelmeden açıklanacak örnek sorular ile sınavın ilk oturumuna ilişkin endişe ve kafa karışıklığını gidereceği öğrenildi.

04-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş