Arama sonuçları

Yüz yüze eğitim: Her üniversite kararı kendisi vermeli

Yüz yüze eğitim: Her üniversite kararı kendisi vermeli

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan yüz  yüze eğitim konusunda kararı her üniversitenin kendisinin vermesi gerektiğini söyledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un, 15 Şubat'tan itibaren okullarda kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilmesinin planlandığını açıklamasının ardından üniversitelerin ne zaman açılacağı da merak edilmeye başlandı. Üniversiteliler ise yüz yüze eğitime geçilmesi gerektiğini söylerken, bunun mümkün olup olmadığı da merak ediliyor.

HER ÜNİVERSİTE YÜZ YÜZE EĞİTİM KARARINI KENDİSİ ALMALI

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da, üniversitelerin yüz yüze eğitime ne zaman geçeceğine ilişkin açıklama yaptı.

'HER ÜNİVERSİTENİN KENDİSİ KARAR VERMELİ'

İlhan, üniversitelerin eğitime çevrimiçi devam ettiğini, bazı programlarda ise yüz yüze eğitim yapıldığını belirterek, şöyle dedu: "Hem öğrencilerde hem de velilerde iki ayrı görüş mevcut. Bir grup özellikle, 'üniversiteler açılsın, tamamen yüz yüze olsun' derken, bir grup ise 'tamamen çevrimiçi olsun' diyor. Her iki grubun da kendince haklı gerekçeleri var. Ama doğru olan şu; rakamların gidişatına bakıp her üniversite kendi olanakları, kendi yeterlilikleri, yürüttükleri eğitim programları dahilinde eğitimin 'çevrimiçi+yüz yüze' ya da sadece 'yüz yüze' olacağına karar vermesi gerekecek. Üniversiteler kendi kararları ile bu süreci yönlendirecekler. Her üniversitenin kendi programını kendisi yaparak ilerlemesi doğru olacaktır."

'ÖNCE RAKAMLAR DEĞERLENDİRİLMELİ'

İlhan, Bakan Selçuk'un okulların 15 Şubat'ta açılacağı bilgisini verdiğini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"15 Şubat iyi bir hedef, tabii 15 Şubat'tan önce rakamları değerlendirmemiz gerekiyor. Ona göre yine Milli Eğitim Bakanlığı karar verecektir" dedi. Prof. Dr. İlhan, okulların peyderpey açılması gerektiğine işaret ederek, "Bu sırada öğretmenlerimiz de aşıda ikinci grupta yer alıyor. Bu grubun aşılanması ile beraber günlük rutine dönmek söz konusu olabilir. Evet okullar açılacak belli bir zaman sonra, ondan sonra üniversitelerin açılması değerlendirilebilir elbette; ama vatandaşların gezmek için, sosyalleşmek için dışarıya çıkmaktan biraz itina etmeleri söz konusu olursa bu sefer hem okuluna giden çocuklarımız hem de işine giden kişiler daha rahat ederler. Sosyal alanlarda biraz tasarrufa gitmemiz söz konusu olursa pandeminin üstesinden çok daha rahat gelebileceğimizi vurgulamamız gerekiyor.

'VAKA SAYISININ DA AŞAĞIYA GELMESİ GEREKİYOR'

Okulların açılabilmesi için hasta ve vaka sayısının düşmesi gerek. Net bir rakam vermek pek mümkün değil; ama hastanın ötesinde vaka sayısının da aşağıya gelmesi gerekiyor. Vaka sayısında şu sıralar biraz yükseklik söz konusu. Vaka sayısı daha aşağıya gelirse, binli rakamlara, hatta binin altına düşerse okulların açılmasının çok daha yüksek ihtimal olduğunu söylemek mümkün; ama net bir rakam ile konuşmak doğru değil. Hep söylüyoruz, azalış ya da artış eğilimi söz konusu. Şu an 5-6 bin bandında vaka sayısı sabit gidiyor. Daha aşağıya yönelme eğilimi olur, binler civarına gelirse okulların açılması, peyderpey de diğer işletmelerin açılması söz konusu olabilir."

22-01-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş