Arama sonuçları

120 okul yöneticisinin ‘iyi örnekleri’ kitap olacak

 120 okul yöneticisinin ‘iyi örnekleri’ kitap olacak

120 okul yöneticisinin ‘iyi örnekleri’ kitap olacak. En başarılı 120 okul müdürü ‘iyi örneklerini’ anlattı. 18 kriterde yapılan değerlendirmede başarılı olan ve yönetimleriyle diğer okullara fark atan okul müdür ve yardımcıları Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile buluştu.

 

120 OKUL YÖNETİCİSİNİN ‘İYİ ÖRNEKLERİ’ KİTAP OLACAK

Okul müdür ve yardımcıları olumlu bir okul iklimi oluşturabilme, makamından çok okul koridorları, öğretmen odası ve sınıflarda vakit geçirebilme, öğretmenini, öğrencisini, velisini dinleyerek onlara güven verebilme, öğretmenlerinin potansiyelini en iyi şekilde ortaya koyabilmesi için motive edebilme gibi 18 ayrı kriterde değerlendirildi.

Başarılı olan 120 Okul Müdür ve Müdür Yardımcısı Ankara’daki “Eğitimde Yönetim Süreci Çalıştayı”nda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile buluştu.

İLİŞKİLERİYLE DEĞİL BECERİLERİYLE ÖNE ÇIKSINLAR

Başkent Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen çalıştayın açılış konuşmasını yapan Bakan Selçuk, şöyle dedi: “Biz ilişkileriyle değil, yeteneğiyle, becerisiyle bir yere gelmiş insanlar öne çıksın istiyoruz. Eğer bunu yapamazsak Millî Eğitim Bakanlığına dünyanın en iyi yöneticilerini getirin oradan bir şey çıkmaz. Üretim yeri, mutfak, sizin bulunduğunuz yerlerdir.”

 

BİZ ÇOCUKLAR İÇİN BURADAYIZ

Yöneticilerden sahip oldukları makamlara neden sahip olduklarını asla unutmamaları gerektiğini isteyen Bakan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz o binalarda, o masalarda neden oturduğumuzu asla unutmamalıyız. Bu makamların hiçbirisi kariyeriniz için bulunan yerler değildir. Bunların hepsi çocukların gözlerinin ışıltısını artırmak içindir.  Biz çocuklar için buradayız, başka hiçbir derdimiz yok. Bütün bütçeler bürokrasiler, kadrolar, kariyerler çocuklar içindir.

KÜRESEL DÜŞÜN, YEREL DAVRAN

Okullarda en çok zemin yenilemeyi biz yaptık. En çok ısı yalıtımlı camı biz yaptık. En çok derslik sayısını biz artırdık. Öğrenci sayımızı biz artırdık. Bunlar eğitimin köpüğüdür. Biz işin aslıyla ilgiliyiz. Ve evrensel olana talibiz. Yani mahalli olana değil. Medeniyet köy yollarından şehir yollarına doğru gitmez. Şehir yollarından köy yollarına doğru gelir. O yüzden bizim muhakkak surette evrensel olana talip olmamız ve milli duruşa sahip olmamız lazım. Özetlersek; “küresel düşün, yerel davran değil, yerel düşün küresel davran diyoruz”

 

OKUL MÜDÜRLERİNE ÇAĞRI YAPTI

“Sonucu belki bir kitaba dönüştüreceğiz.”

Okul Müdürlerine çağrıda bulunan Bakan Selçuk, şunları söyledi:

“Herkesin bir takım idari başarıları olabilir. Ama bunlar bizi büyütmez. Daha doğrusu geliştirmez. O sebeple benim sizlerden istirhamım arkadaşlar bu meseleyi filozofisinden başlayarak oturtmaya gayret etmeniz ve başarı hikayeleriniz konusunda bunu nasıl yaygınlaştıracağınız hususunda bize danışmanlık etmeniz, bize yol göstermeniz ve bu konularda Türkiye’yi nasıl ayağa kaldırırız nasıl şahlandırırız konusundaki tecrübelerinizi bizimle paylaşmanız. Bizim beklentimiz bu... Bu anlamda da burada yapacağımız çalışma çok verimli olacaktır diye düşünüyorum. Buradan ortaya çıkan sonucu belki bir kitaba dönüştüreceğiz. Belki bir eğitim programı çıkartacağız.”

 

ÖĞRETMENLERİNİZE ZİYA HOCANIN SELAMINI GÖTÜRÜN

Bakan Selçuk sözlerini tamamlarken okul müdürlerine de şu ricada bulundu:

“Öğretmen odasına giderek, ‘Ziya hocanın selamı var, gözümüze baktı ve kalbi bir selam gönderdi.’ derseniz çok memnun olurum. Çünkü oradaki atmosfer çok değerli. Orası yeşerirse biz mutlu oluruz. Ve Allah rızası için bir şey yapıyoruz deriz. Yoksa güncel tartışmalarla vakit kaybederiz.”

MAKRO PLANA DA GİRECEKLER

Çalıştay süresince 81 ilden seçilerek gelen 120 okul yöneticisi başarı hikayelerini ve pratik tecrübelerini birbirleriyle paylaştı. Okul yöneticilerinin çalıştaydaki tecrübe paylaşımlarından Bakanlığın “3 Yıllık Program”ın hazırlık sürecinde de faydalanılacak. Bakan Selçuk, 3 yıllık makro planı 15 Ekim'de açıklayacak.

 

05-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş