Arama sonuçları

'Ben öğretmen Ziya Selçuk...'

'Ben öğretmen Ziya Selçuk...'

'Ben öğretmen Ziya Selçuk...' Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2018-2019 eğitim öğretim yılı mesleki çalışma programı başlangıcı nedeniyle öğretmenlere hitap etti. TRT Haber ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden yapılan canlı yayında Selçuk ders başı hazırlığı yapan yaklaşık 1 milyon öğretmene meslektaşları olarak seslendiğini vurguladı.

 

'BEN ÖĞRETMEN ZİYA SELÇUK...'

 

Ziya Selçuk’un “Ben öğretmen Ziya Selçuk olarak yanınızdayım” sözlerini öğretmenler memnuniyetle karşıladıklarını söyleyerek, şöyle dedi:

“İlk kez kendimizi iyi hissettik. Bizi anlayan bir bakan ile karşılaştık. İlk kez bir bakanın açılış konuşması bizi heyecanlandırdı ve etkiledi. Kendisinin de öğretmen olması ve bunu dile getirmesi çok önemli. Öğretmenlerin eğitiminde ne kadar değerli olduğunu anlayan bir bakan.”

ÖĞRETMEN EĞİTİMİ PROJELERİ BAŞLAYACAK

Öğretmenin önemine işaret eden ve büyük çaplı öğretmen eğitimi projelerini başlatacaklarını söyleyen Selçuk’un konuşmasından notlar şöyle:

ÖĞRETMEN ÇOCUĞUN HAKKINI KORUYAN KİŞİDİR

Aslolan bulut değil gökyüzü olmaktır. Bulutlar ne olursa olsun öğretmen çocuğun hakkını koruyan kişidir. Çocuğun hakkı pazarlık konusu olamaz, olmamalı. Öğrencinin, öğretmeninden öncelikle beklediği sevgi ve saygıdır. Çocuğun hayatına dokunmak, onunla her gün göz göze gelmek, onun hayatında çocuk diliyle söylersek, kocaman yer sahibi olmak. İşte öğretmenlik dediğimiz tam da böyle bir şey. Hükmedici bir öğretmen olmak yerine kolaylaştırıcı bir rehber olarak, öğretmeyi tercih edin.

SİSTEM ÖĞRETMENİN OMUZLARINDA YÜKSELİR

Öğretmenin omuzlarında yükselmeyen sistemin tarihte yeri yok. Milli Eğitim Bakanı olduğum kadar sizin meslektaşınızım, içinizden biriyim. Bütün hayatını bu mesleğin ilerlemesine adamış biri olarak karşınızdayım. İyi eğitimi büyük binalar değil, iyi insanlar veriyor. Öğretmenlik çocuklara bir şey öğretmek değil, öğretmenin kendi olgunlaşma yolculuğu ve yolcunun kendisi de çocuklar değil, esasan öğretmendir. Çocukların gelişimi öğretmenin gelişimiyle doğrudan doğruya etkili.

GÖZÜ GÖZÜNE DEĞMEDEN DERSE BAŞLAMAZ

Deneyimli öğretmenler, sınıfa ilk gelince gözüne gözü değmeden derslerine başlamazlar. Çocuklarımızı çift kanatlı yetiştireceğiz. Bunlardan biri bilim, öbürü erdem, ahlak. Öğretmenlerin daha iyi yetişmiş bireyler olarak sistemimize girmesini sağlamak için büyük çaplı öğretmen eğitimi projeleri başlatacağız. 

 

SİSTEMİN TÜMÜYLE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ GEREKİR

1970’lerden beri eğitim sisteminin istikametinde bir değişiklik ve kayıp var. Bugünlerde daha önemli bu. Bizim için günlük operasyonlarla, şu uygulamayı değiştirelim, iki-üç basamaklı olsun gibi bir dönüşüm değil bu. Çok daha büyük. Sistemin tümüyle dönüştürülmesi gereken bir durumdan söz ediyorum.  Bilimi, toplumumuzun hayrı için kullanmak gerekliliği var. Mevcut uygarlığın bilimle, akılla yükselen değerleri var. Dünyadaki dördüncü büyük kırılmayı kavrayamazsak büyük sıkıntılarla karşılaşmamız mümkün.

KARARLI BİR ÖĞRETMEN KİTLEMİZ VAR

Kararlı bir öğretmen kitlemiz var. Bunun için mutluyuz. Bir dil kurmak zorundayız. Bunu yapmazsak kavram oluşturamayız. Öğretmenlerin öğrenmeyi bırakmaması gerekiyor. Kendimizi özgürleştiremeyiz. Okullarımızın atölyelerle zenginleşmesi çok önemli. Bilgiden üretime dönen bir eğitime ihtiyacımız var. Bilgimiz gerçekten fazla, ancak bunun görgüye dönüşmesinde sıkıntılar yaşıyoruz. Devasa bir sistemde bu değişiklik, dönüşüm nasıl olacak? Elbette kolay olmayacak. O yüzden zamana ihtiyacımız var.

ÇOCUKLARIN HAKKINI TESLİM ETMEK

Türkiye’nin öğrenci sayısının 150 ülkeden daha fazla. Hiçbir görüş, ideolojik ayrılık çocukların hakkını teslim etmekten bizi alıkoymamalı. Ülkemiz, çocuklarımız ve geleceğimiz için buna ihtiyacımız var. Geldiğimiz günden beri ne karar alıyorsak, sahadan öğretmen, yönetici arkadaşlarımızı davet edip buraya çağırıyoruz. Alacağımız her kararı paylaştığımızda tartışma ihtiyacımız var. Bunlar sonucunda daha güzel, daha pratik çözümler üreteceğimizin farkındayım.

03-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş