Arama sonuçları

Ara tatil nasıl değerlendirilmeli? İlk ve ortaokul öğrencilerine öneriler

Ara tatil nasıl değerlendirilmeli? İlk ve ortaokul öğrencilerine öneriler

Ara tatil nasıl değerlendirilmeli? İlk ve ortaokul öğrencilerine öneriler. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yaptığı düzenlemeye göre okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 18 milyon öğrenci için ilk ara tatil başladı. Yılda iki kez yapılacak birer haftalık ara tatillerin ilki 18-22 Kasım, ikincisi ise 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılacak.

İlk kez ara tatillerle karşılaşan aileler ve öğrenciler bu bir haftalık süreyi nasıl değerlendirmeli? Bu soruyu FMV Işık Okulları eğitimcilerine sorduk.

ARA TATİL NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ? İLK VE ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNE ÖNERİLER

Ara tatili öncelikle öğrencilerin dinlenmesi, okul rutininde zaman bulunamayan etkinlikleri yapabilmesi için kısa bir mola olarak düşünmek gerektiğini söyleyen eğitimciler, aileleri de şöyle uyardı: “Tatil için yapılacak planlamalar da çocuğun fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını bilerek yapılmalı.”

FMV Özel Nişantaşı Işık İlkokulu ve Ortaokulu Rehberlik Servisi’nin ara tatil öncesi tatile yönelik ailelere önerileri şöyle oldu:

İLK DÖNEMİ BİRLİKTE DEĞERLENDİRİN

Öğrencilerin ilk dönemdeki akademik durumlarını, kazanım ve eksiklerini,  girdikleri sınavların sonuçlarını çocuğunuzla birlikte değerlendirin. Çocuğun kendi akademik durumuna ilişkin duygusunu paylaşmasına fırsat tanıyın. Akademik zayıflıkları, eksikleri varsa kızmadan, duygularını örselemeden bu sonucun nedenlerini kendisinden dinleyin.  Önümüzdeki dönem daha başarılı olmak için neler yapabileceğini planlamasına destek olun.

Akademik başarısı yüksek bir öğrenci için bu durumu sıradan kabul etmeyip olumlu sözlü geribildirim vermeyi ihmal etmeyin. Bu başarıyı sağlayan faktörler üzerinde konuşup elde ettiği başarının devamı için kendisini tanımasına fırsat verin.

SINIRLI TEKNOLOJİ, BOL AKTİVİTE

 

Tatil sınırsız tablet, oyun, internet olmamalıdır. Çocukların teknoloji kullanımını sınırlı tutun.  Tablet, telefon veya televizyon kullanımını günün belirli saatleri ile sınırlandırın. Bu konuda aileler olarak sizler de çocuklara model olun. Sınırsız kullanımı önlemek öğrencinin zamanın ve  tatilin farkına varmasına hatta canının sıkılmasına fırsat tanıyıp yeni olumlu alışkanlıklar edinmesine olanak sağlayacaktır.

HANGİ AKTİVİTELER OLMALI?

 

Ara tatil çocukların dinlenmesi ve duygusal olarak rahatlaması için değerlendirilmelidir.  Sergi, konser, tiyatro, sinema, müze, tarihi ve kültürel geziler, doğada aktiviteler, hobi atölyeleri gibi etkinlikler, çocukların zenginleşip farklı dünyaları keşfetmelerini, bir şeyler öğrenirken keyifli vakit geçirmelerini sağlayacaktır.

HANGİ KİTAPLAR ÖNERİLMELİ?

 

Günümüz dijital dünyasında çocukların kitapları seveceği, keyif alacağı, hayatlarının bir parçası haline getireceği fırsatlar sunulmalıdır. Tatilde keyifle okuyacağı, kendi seçtiği bir kitaba yer vermesini sağlayarak okuduğu kitap sırasında sizlerle konusu, karakterleri ve olaylarla ilgili paylaşımlar yapacağı kitap sohbetleri yapabilirsiniz.

 

AİLE OLARAK BİRLİKTE ZAMAN GEÇİRİN

Tatillerde fırsatınız varsa aile olarak birlikte zaman geçirmeye özen gösterin. Çocuğunuzun yaşına ve ihtiyacına uygun oyun, etkinlik veya birlikte yapılacak aile ziyaretleri çocukların güçlü sosyal bağlar ve beceriler geliştirmesinde etkilidir.

DERS TEKRARLARI NEDEN ÖNEMLİ?

 

Tatil süresince aileler, çocuğun günlük ders çalışmasına fırsat verecek şekilde zamanı planlamasına destek olmalıdır. Bu planlama çocuğun yaş düzeyine ve ihtiyaçlarına uygun, yukarıda belirttiğimiz tatilin amacını bozmayacak şekilde olmalıdır.

Öğrencilerin öğrendikleri konuları pekiştirmeleri için tatiller uygun fırsatlardır. Sınavlarda bol soru çözümünden önce konunun iyi öğrenilmiş olması gerekir. Bu nedenle tatilde konu tekrarları, pekiştirme çalışmalarına da yer verilmelidir. Sınavlara hazırlanan öğrenciler için bu tatil konu pekiştirmenin yanı sıra bol soru çözümü için de değerlendirilmelidir.

YATMA SAATLERİNİ BOZMAYIN

 

Kısa bir tatil olduğundan ara tatilde çocukların yatma ve uyanma saatlerinin düzenini fazla bozmadan geçirmeleri tatil dönüşü uyumları için faydalı olacaktır. Çok geç yatıp sabah geç saatlere kadar uyumak tüm tatil boyunca bir ya da iki günle sınırlı tutulmalıdır.

 

 

 

 

 

 

15-11-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş