Arama sonuçları

Boğaziçi ve Bilgi üniversiteleri akademisyenlerine gözaltı

Boğaziçi ve Bilgi üniversiteleri akademisyenlerine gözaltı

Boğaziçi ve Bilgi üniversiteleri akademisyenlerine gözaltı. Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı ve birçok öğretim üyesi bu sabah 06.00'da gözaltına alındı. Savcılık açıklamasında Gezi olaylarını gösterdi.

BOĞAZİÇİ VE BİLGİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİSYENLERİNE GÖZALTI

Açıklamada, gözaltına alınan akademisyenlerin Gezi'de yurt dışından ‘Duran Adam’, ‘Piyona Çalan Adam’, ‘Kırmızılı Kadın’ gibi profesyonel eylemciler getirttikleri belirtildi

Cumhuriyet’in haberine göre Eski ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras bu sabah saatlerinde akademisyenlere yönelik olarak gözaltı olduğunu duyurdu. Uras, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Betül Tanbay, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı ve birçok öğretim üyesinin bu sabah saatlerinde gözaltına alındığını duyurdu.

MATEMATİKÇİ BETÜL TANBAY KİMDİR?

Gezi Parkı eylemleri sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen heyetin içinde de yer alan Betül Tanbay, Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Tanbay, ünlü matematikçi Cahit Arf tarafından 1948 yılında kurulan Türk Matematik Derneği’nin 62 yıl sonra seçilen ilk kadın başkanı olmuştu. Tanbay, Avrupa Matematik Derneği (EMS) Yönetim Kurulu'na da seçilmişti.

Gözaltına alınan isimlerin 1 yıldan uzun süredir tutuklu bulunan ve iddianamesi hâlâ hazırlanmayan Osman Kavala'nın yöneticisi olduğu Anadolu Kültür Derneği'nin üyeleri olduğu aktarıldı.

GÖZALTILARIN NEDENİ GEZİ Mİ?

Anadolu Kültür'ün yönetim kurulu başkanvekili Yiğit Ekmekçi, yönetim kurulu üyesi Ali Hakan Altınay da var. Anadolu Kültür'ün genel koordinatörü Asena Günal ve danışmanları Çiğdem Mater ile Meltem Aslan da operasyon kapsamında gözaltına alınanlar arasında.

Evrensel’in haberine göre; Prof. Dr. Betül Tanbay’ın avukatı Bahri Belen, ‘Gezi eylemleri’ni işaret etti. Belen, ‘soruşturma numarasının 2014 tarihli olduğunu’ aktardı. Belen, şöyle dedi: “Bize verilen bir bilgi yok henüz ama öyle sanıyorum ki Gezi ve onunla bağlantılı olaylar nedeniyle yapılmış bir operasyon. Anadolu Kültür’e yönelik olduğu bilgisi de var ama henüz netleşmiş bir durum yok.”

OSMAN KAVALA İLE BAĞLANTILI MI?

 

Öte yandan; Türkiye’de uzun yıllardır sürdürdüğü sivil toplum girişimleri ile tanınan iş adamı Osman Kavala, 18 Ekim’de cezaevinde bir yılını doldurdu. O günden bu güne geçen süre içinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından henüz bir iddianame hazırlanmazken, Kavala’nın avukatları tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurular da şimdilik yanıtsız kalmış durumda.

Türk-Polonya ve Türk-Yunan İş Konseyleri, Güneydoğu Avrupa Demokrasi Merkezi, TESEV, Açık Toplum Enstitüsü, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Tarih Vakfı ve Diyarbakır Kültürevi gibi kuruluşların yönetiminde yer alan, son dönemde ise kurucusu olduğu Anadolu Kültür adlı girişimin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Osman Kavala, 18 Ekim 2017 tarihinde Goethe Enstitüsü ile birlikte gerçekleştirilmesi planlanan bir projenin toplantısından döndüğü sırada İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alınmıştı. Kavala, “Gezi eylemlerinin yöneticisi olmak” ve “15 Temmuz darbe girişimine katılmak” suçlamalarıyla 1 Kasım’da tutuklanmıştı.

SAVCILIK: PROFESYONEL EYLEMCİ GETİRDİLER

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gözaltına alınan akademisyenlerle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, gözaltına alınan akademisyenlerin Gezi'de yurt dışından profesyonel eylemciler getirttikleri (Duran adam, piyano çalan adam, kırmızılı kadın)" getirdikleri tespit edilmiştir" denildi.

 Başsavcılıktan yapılan açıklama şöyle: 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde oOrganize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan bir soruşurma kapsamında; 

Açık Toplum Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Kültür A.Ş. isimli şirketin sahibi Mehmekt Osman Kavala şahsın 27.5.2013 tarihinde başlayan Gezi Parkı Olaylarını Türkiye geneleni yaymak ve yurt genelinde kaos ve kargaşa ortamı meydana getirmek ve bu şekilde, "Cebir ve Şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamaen engellemeyi" amaçladığı, Açık Toplum Vakfı ve Anadolu Kültür AŞ. isimli vakıf ve şirketi kullanarak olayları finanse ve organize ettiği tespit edilmiştir. 

Mehmet Osman Kavala ile hiyerarşik bir düzen içerisinde şüphelilerin:

-Gezi Parkı Olaylarını derinleştirmek ve yaygınlaştırak için Anadolu Kültür A.Ş.'ye ait DEPO isimli yerde toplantılar düzenledikleri.

-Svil itaatzsizlik ve şiddetsiz eylem başlıkları altında Gezi Parkı olaylarının devamlılığını sağlamak için yurt dışından aktivizm eğiticileri, kolaylaştırıcılar ve profesyonel eylemciler getirttikleri, (Duran adam, piyano çalan adam, kırmızılı kadın vs...).

-Yeni medya oluşturma faaliyetleri içerisine girerek Gezi Parkı sürecinin devamı ve yaşanması muhtemel Gezi benzeri olayların kendi medyaları üzerinden gündem oluşturulmasının amaçladıkları.

-Mehmet Osman Kavala'nın Avrupa'da birçok kurum ve şahısla görüşme yeperek Gezi Parkı olaylarında gündeme geen biber gazının Türkiye'ye ithalinin durdurualarak yasaklanması için çalışmalar yaptıkları tespit edilmiştir. 

Mehmet Osman Kavala ile hiyerarşik bir düzen içinde hareket eder 20 şahsa yönelik 16.11.2018 günü saat 06:00 itibari ile İstanbul ve Adana, Antalya ve Muğla olmak üzere 4 ilde eş zamanlı olarak operasyon yapılmıştır.

16-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş