Arama sonuçları

Bu ‘gözde’ liselerin web sayfalarını kim hazırlıyor?

Bu ‘gözde’ liselerin web sayfalarını kim hazırlıyor?

Bu ‘gözde’ liselerin web sayfalarını kim hazırlıyor? Bir süredir “Okulları Tanıyalım” başlığı altında devlet liselerini hem YouTube kanalında hem de burada sitede tanıtıyorum. Bu yıl tercih yapacak velilere de öğrencilere de okullarla ilgili doğru bilgileri vermek istiyorum.

Bu tanıtımlarda da doğal olarak liselerin kendi web sayfalarındaki bilgileri kullanıyorum. Aslında bu bilgileri neredeyse “kazıyarak” çıkarıyorum.

BU 'GÖZDE ' LİSELERİN WEB SAYFALARINI KİM HAZIRLIYOR?

Ancak başlıkta da dile getirdiğim gibi bu tanıtımları yazarken, sürekli “Bu liselerin web sayfalarını kim hazırlıyor?”, “Bu bilgileri buraya kim koyuyor?”, “Bu nasıl bir Türkçe?” sorularını sürekli tekrarlamaya başladım.

Çünkü okulların tanıtımı ancak bu kadar özensiz ve kötü olabilir.

BAŞARILARINI SAKLIYORLAR

Neden mi;

Öncelikle bilgiler neredeyse saklanıyor. Okulların üniversite başarıları doğal olarak tercih yapacak velileri yakından ilgilendiriyor. Bu bilgilere ancak “gereken arama çabasını gösterdikten” sonra erişebiliyorsunuz. Oysa özel okullar öğrencilerinin, mezunlarının başarılarını ana sayfalarından ilan ediyor. Devlet liselerinde ise başarılarından dolayı bir mahcubiyet yaşanıyor ki, saklama gereği hissediliyor. Birçok bilgi ise güncel bile değil, birkaç yıl öncenin yerleştirme bilgileri veriliyor.  

TÜRKÇE BU KADAR MI ÖZENSİZ KULLANILIR?

Bir başka nokta ise eğitim kurumuna hiç yakışmayan dil hataları; Türkçe yazım hataları.

Bu kadar mı özensiz bir dil kullanılabilir?

Dil bilgisi kuralları bu kadar mı umursanmaz?

Öğrencilere de mi böyle öğretiliyor?

Eksik kelimeler! İfade sorunları! Ne dediği anlaşılmayan cümleler?  

Bu sayfaları gördükçe, okudukça bu okulların doğru adres olup olmadığını aklı başında her veli sorar?

Kendi web sayfasını bile doğru bir Türkçe ile hazırlayamayan, en ufak özen göstermeyen bu okullar Türkiye’nin en köklü ve en yüksek puanlı öğrencilerini alıyor.

Gerisini siz düşünün artık.

14-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş