Arama sonuçları

Bu üniversitelere girmek kolay değil

Bu üniversitelere girmek kolay değil

Her ülkede “girilmesi” zor üniversiteler bulunuyor. Birleşik Krallık’ta da öğrenci kabulünün en zor olduğu üniversiteler listelendi. İlk sıra Cambridge Üniversitesi’nin oldu. The Complete University Guide, (Üniversite Rehberi) tarafından yapılan çalışma 2017 yılı için girmesi en zor üniversiteleri sıraladı. Bu sıralamayı yaparken Yükseköğretim İstatistikleri Kurumu (Higher Education Statistics Agency) verileri kullanıldı. Aynı zamanda üniversite başvurularının yapıldığı ve öğrencilere kabullerin verildiği Üniversiteler ve Yüksekokullar Başvuru Servisi’nin (The Universities and Colleges Admissions Service-UCAS) 2014-2015 yıllarında kabul ettiği öğrencilerin kriterleri dikkate alındı. 

The Telegraph’ta da haber olan çalışmada sıralama kriterleri olarak giriş standartları, öğrenci memnuniyeti, araştırma değerlendirmeleri, araştırma yoğunlukları, lisansüstü beklentileri, öğrenci-personel oranı, akademik hizmetlerin gideri, harcama olanakları, başarılar ve mezuniyet oranları dikkate alındı. 

İşte Birleşik Krallık’ta öğrencilerin en zor girdikleri üniversiteler:

1. Cambridge Üniversitesi (University of Cambridge) 
Cambridge Üniversitesi en zor girilen üniversiteler sıralamasında en başta yer alıyor. Üniversitenin 90'dan fazla Nobel Ödülü bulunuyor. Başvuran öğrencilerin mülakatları geçmesi gerekiyor.

2. Oxford Üniversitesi (University of Oxford) 
Cambridge'ten sonra girilmesi en zor üniversite olarak Oxford Üniversitesi yer alıyor. Dünyanın en eski İngilizce konuşulan üniversitesi. Öğrencilerin yazılı sınavlara girmeleri ve mülakatları başarıyla geçmeleri gerekir.

3. Londra Kraliyet Akademisi (Imperial College London) 
Akademi bilimin pratik uygulaması konusunda uzmanlaşmıştır.İngiltere'deki büyük araştırma gelirlerine sahip üniversitelerden biridir. Küresel sağlık, iklim değişikliği ve enerji teknolojisinin sürdürülebilir kaynakları konusundaki araştırmalar uzmanlık alanıdır. 

4. Durham Üniversitesi (Durham University) 
Canterbury Başpiskoposu Justin Welby, Gabby Logan ve Johnny Wilkinson önemli mezunları arasındadır.

5. St. Andrews Üniversitesi (University of St. Andrews) 
İskoçya’daki en zor girilen üniversiteler arasında ilk sırada. İskoçya’nın en eski üniversitesi. Prens William ve Kate Middleton, St. Andrews Üniversitesi'nde okurken birbirleriyle tanıştı.

6. Londra Ekonomi Okulu (London School of Economics- LSE)
Dünyanın en çok tanınan okullarının başında geliyor. Ayrıca milyonerlerin okumayı tercih ettiği yükseköğretim kurumları arasında yer alıyor. Antropoloji, kriminoloji, uluslararası ilişkiler ve sosyoloji alanlarında uzmanlaşmıştır.

7. University College London 
Herhangi bir ırk, din, cinsiyet gibi ayrımları dikkate almadan öğrencilerini kabul eden ilk üniversite olmasıyla övünür.

9. Warwick Üniversitesi (University of Warwick) 
Bir profesörü yakın zamanda matematik alanında en prestijli ödül kabul edilen Fields Madalyası aldı. Matematik bölümü ünlüdür.

9. Edinburgh Üniversitesi (University of Edinburgh) 
İskoçya’nın başkentindeki bu üniversite başarılarıyla ünlüdür.

10. Bath Üniversitesi (University of Bath) 
Üniversite öğrencilerinin en çok tercih ettiği üniversiteler arasında yer alıyor.

Kaynak: The Telegraph

 

31-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş