Arama sonuçları

Harvard, MIT, Oxford mezunu olsan da YKS yoksa denklik yok

Harvard, MIT, Oxford mezunu olsan da YKS yoksa denklik yok

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyenlere yönelik yaptığı “denklik” değişikliğiyle dünyanın en iyi üniversitelerinde okusanız bile denklik alamamanız söz konusu.

15 Mart’ta yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre yurtdışındaki üniversitelerde başarı sırası barajı olan bölümleri okuyacaklar için Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS)  girme şartı getirilmişti. Aynı zamanda da bu bölümler için geçerli olan başarı sırası barajına ulaşmak gerekiyor. Peki bu durum tüm üniversite sıralamalarında dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk sırada yer alan Harvard, MIT, Princeton, Oxford, Cambridge gibi üniversiteleri de kapsıyor mu?

BAŞARI SIRASI VARSA

Eğer okuyacağımız bölüm YKS’de başarı sırası olan Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Mühendislik, Mimarlık, Hukuk ve Öğretmenlik (PDR dahil) ise ve siz YKS’ye girmediniz ya da girdiniz bunun için gereken başarı sırası barajını aşamadıysanız dünyanın en iyi üniversitelerinde okusanız da denklik alamayacaksınız.

YKS YOKSA DENKLİK YOK

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yetkilileri bakın bu soruyu ilettiğimizde aldığımız yanıt:

-Yale Üniversitesi’nde tıp okuyan bir öğrenci YKS’ye girmediyse ya da tıp başarı sırası barajı olan SAY-50.000’e ulaşamazsa denklik alamıyor mu? Ya da Oxford’ta veya Harvard’ta hukuk okuyacak aday YKS’ye girmediyse ya da girdi ama hukuk için gereken 125 bin başarı sırasına ulaşamadıysa denklik alamıyor mu?

Soruda sorulan adaylar eğer öğrenim gördükleri programa 15.03.2024 tarihinden sonra kayıt yaptırmışlarsa ve YKS’ye girmemiş ya da girdiği halde ülkemizde bu programlar için aranan asgari başarı dilimine girememişlerse, denklik başvurusunda bulunmaları halinde başvuruları reddedilecektir.

 

25-03-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş