Arama sonuçları

'Engelsiz üniversiteler' ödüllendirildi

'Engelsiz üniversiteler' ödüllendirildi

'Engelsiz üniversiteler' ödüllendirildi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yükseköğretim sisteminde bugün itibarıyla yaklaşık 7 milyon 730 bin öğrencinin bulunduğunu söyledi. Saraç, "YÖKSİS verilerine göre bu öğrencilerimizin 39 bin 243'ünü engelli öğrencilerimiz oluşturuyor" dedi. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un katılımıyla YÖK Başkanlığı'nda d"Yükseköğretimde Engelsiz Ufuklar Çalıştayı ve 2019 Yılı Engelsiz Üniversite Ödül Töreni" düzenlendi.

'ENGELSİZ ÜNİVERSİTELER' ÖDÜLLENDİRİLDİ

Saraç, yükseköğretime erişimde ve okullaşmada özellikle 2000'li yıllardan bu yana çok önemli ve ciddi bir sıçrama yaşandığına dikkati çekti.

Saraç, şöyle dedi:  "Nicelik yönünden etkin düzeyde bir büyüme gerçekleşmiştir. Bugün itibarıyla öğrenci sayımız açısından Avrupa Yükseköğretim Alanı'nın önde gelen ülkesi konumundayız."

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMU SAYISI 206

Saraç, 129'u devlet, 72'si vakıf üniversitesi ve 5'i vakıf meslek yüksekokulu olmak üzere toplam 206 yükseköğretim kurumunun olduğunu hatırlattı. Saraç, şunları söyledi: "Öğrenci sayımız, 7 milyon 730 bine ulaşmış durumda. Yükseköğretim sistemimizde 81 bin 627'si öğretim üyesi olmak üzere toplam 166 bin 801 öğretim elemanı bulunuyor. Yeni YÖK olarak nicel bir büyümeyi gerçekleştirdik, şimdi kalite odaklı büyümeyi önemsiyoruz." 

KALİTE EKSENLİ BÜYÜME ÖNCELİĞİMİZ

Saraç, kalite çıtasının yükseltilmesinin ve kalite eksenli büyümenin öncelikleri olduğunu kaydetti. Saraç, yükseköğretimde yapısal değişim niteliğindeki en önemli projelerden birinin Yükseköğretim Kalite Kurulu'nun kurulması olduğunu vurguladı. Saraç, 2016 yılından bu yana 160 yükseköğretim kurumunun dış değerlendirme sürecinden geçtiğini bildirdi.

ÜNİVERSİTELERDE MİSYON FARKLILAŞMASI

Saraç, Türk yükseköğretimine kazandırdıkları bir diğer açılımın da misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma olduğuna dikkati çeketi. Saraç, bu kapsamdaki araştırma üniversitelerinden eğitim öğretimin yanı sıra bilginin üretimini, aktarımını ve paylaşımını da gerçekleştirmelerini beklediklerini söyledi. 

Saraç, bu sene seçilen 5 üniversite ile bölgesel kalkınmada ihtisaslaşan üniversitelerin sayısının 10'a yükseldiğini belirtti. 

YABANCI ÖĞRENCİ SAYISI ARTTI

Saraç, hedef odaklı uluslararasılaşmaya da büyük önem verdiklerine dikkati çekerek, şunları söyledi: "2014 senesinde yabancı uyruklu öğrenci sayımız 48 binlerde iken bugün 148 bine ulaştı. Yabancı uyruklu öğrenci sayımızdaki artış, son yıllarda Avrupa'daki yabancı öğrenci sayısı artış oranlarının en iyisi ve bizim için gurur vericidir."

DOKTORA BURSLARI BAŞLADI

Saraç, doktoralı insan kaynağının nitelik ve nicelik olarak artırılmasına yönelik çalışmaların diğer büyük projeleri arasında bulunduğunu belirterek, bu kapsamda başlattıkları YÖK 100/2000 doktora bursunun sıradan bir program olmadığını dile getirdi.

100/2000 projesini bir Türkiye projesi, bir prestij projesi olarak gördüklerini aktaran Saraç, şöyle dedi: "Bu proje kurgusu, amacı ve süreçleri itibarıyla ülkemiz için bir ilktir. Bu burs programında 2018-2019 eğitim öğretim yılı bahar dönemi itibarıyla 5'inci kez çağrıya çıkılmış olup bu 5 çağrı dönemi sonucunda hali hazırda yaklaşık 3 bin 700 öğrenci burslandırıldı. Programa ilişkin farkındalık ve talep günden güne artmakta ve her yeni çağrıya daha fazla üniversite başvurmaktadır. Ana gayemiz geleceğe güçlü nesiller yetiştirmektir.

ENGELLİ ÖĞRENCİ SAYISI KAÇ OLDU?

Yükseköğretim sistemimizde bugün itibarıyla yaklaşık 7 milyon 730 bin öğrencimiz var. YÖKSİS verilerine göre, bu öğrencilerin 39 bin 243'ünü engelli öğrencilerimiz oluşturuyor. Bu sayı, yükseköğretim sistemimizdeki öğrencilerin yaklaşık yüzde 0,5'ini teşkil etmektedir. Dünya genelinde toplumun yüzde 10-15'i engelli bireylerden oluşmaktadır. Dolayısıyla eğitimdeki bu oran tam da gerçeği yansıtmıyor olabilir. Engelli öğrencilerle ilgili gerçek sayıların ortaya çıkarılması çok önemli.Bu konuda hassasiyet göstermeniz hususunu tekrar hatırlatmak isterim. Hatta engelli olduğunu açıklamak istemeyen öğrencilerimizin sizler tarafından tespit edilerek ihtiyaçlarını belirlemenizi bekliyoruz. Engelli öğrencilerimize engelsiz bir eğitim öğretim ortamı sağlamak, sosyal ve kültürel faaliyetlere daha fazla katılımları için teşvik edici çalışmalar ve projeler geliştiriyoruz." 

ÖZEL YETENEK SINAVLARINA ÖZEL DÜZENLEME

Saraç, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda, engelli öğrenciler için TYT puanı 100 ve üzerinde olanların, özel yetenek sınavlarına kabul edilmesini ve bu puanları değerlendirmeye katılmadan kendi aralarında yapılacak ayrı bir yetenek sınavı sonucuna göre değerlendirilmesi kararının uygulandığını hatırlattı. 

Saraç, özel yetenek sınavında geçerli olmak üzere kullanılacak baraj puanın sınavın yapıldığı yıl dahil olmak üzere 2 yıl süreyle geçerli olmasına karar verdiklerini, bu uygulamanın da sürdüğüne değindi. Saraç, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programların kontenjanının yüzde 10'unun engelli öğrenciler için ayrıldığını bildirdi.

ÜNİVERSİTELERE 3 ALANDA BAYRAK VERİLİYOR

Saraç, engelli öğrencilerin sorunlarına çözüm üretebilmek, daha etkin bir eğitim-öğretim ortamının oluşturulmasına katkıda bulunabilmek için çalışmalara devam ettiklerini aktardı. Saraç, üniversitelerde engelsiz bir ekosistemin oluşturulmasını teşvik etmek üzere Engelsiz Üniversite Ödülleri'nin verildiğini anlattı. 

ENGELSİZ ÜNİVERSİTELER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Saraç, şunları dile getirdi:

"Engelsiz Üniversite Ödülleri için geçen yıl 44 üniversiteden farklı kategorilerden 399 başvuru yapılmış iken bu yıl 81 yükseköğretim kurumu tarafından yapılan başvuru sayısı 653'e ulaştı. Bu sonuç, yükseköğretimde engelsiz ufuklar için çok ümit verici. Engelleri kaldırmayı hedefleyen çalışmalarımızın sizlerle birlikte daha güzel olacağına ve engelsiz sonuçlar ortaya koyacağına inancımızla yolumuza devam edeceğiz."

28 ÜNİVERSİTE 126 BAYRAK ALDI

 

Törende 28 farklı üniversiteye toplamda 126 bayrak ödülü verildi.

Bu çerçevede 26 üniversite 92 turuncu bayrak alırken, 6 üniversite 14 yeşil bayrak, 7 üniversite ise 20 mavi bayrak ödülü kazandı.

En çok sayıda bayrak ödülü alan üniversitelerin sıralamasında ise Mersin Üniversitesi birinci, Siirt Üniversitesi ikinci, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi de üçüncü sırada yer aldı.

15-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş