Arama sonuçları

Fin eğitiminin sırrı: Herkese eşit ve kaliteli eğitim

Fin eğitiminin sırrı: Herkese eşit ve kaliteli eğitim

Fin eğitiminin sırrı: Herkese eşit ve kaliteli eğitim. Finlandiya'nın Ankara Büyükelçisi Paivi Kairamo, Finlandiya’nın eğitime ve eğitime eşit ulaşma hakkına önem verdiğini söyledi. Kairamo “Finlandiya’nın eğitim sisteminin başarısı uluslararası anlamda tanınırlığa sahip” dedi. 

Finlandiya'nın 100. Bağımsızlık yılı vesilesiyle Bilkent Üniversitesinde düzenlenen “Finlandiya’nın Eğitim Sistemi” başlıklı panelde Finlandiya’nın eğitim sistemi uzmanlar tarafından ele alındı.

Moderatörlüğünü Bilkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erinç Yeldan'ın yaptığı panel, Finlandiya'nın Ankara Büyükelçisi Paivi Kairamo ve Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar'ın yaptığı açılış konuşmaları ile başladı. 

Büyükelçi Kairamo, Türkiye’de Finlandiya hakkında en çok öğrenilmek istenen konunun eğitim olduğunu belirterek, “Eğitim, küçük bir ülkenin güvenliği anlamına gelir” dedi. 

FİN EĞİTİMİNİN SIRRI: HERKESE EŞİT VE KALİTELİ EĞİTİM

Kairamo, Finlandiya’nın bağımsızlığını kazanmadan önce eğitime ve eğitime eşit ulaşma hakkına önem verdiğine dikkat çekti. Finlandiya Ulusal Eğitim Ajansı Eğitim Danışmanı Kristina Kalhari, Finlandiya’nın eğitim sistemi hakkında yaptığı sunumda, eğitiminFinlandiya için başarının anahtarı olduğunu ifade Kalhari, Finlandiya’da öğretmenlerin eğitimine de oldukça önem verildiğini kaydetti. 

HERKES TEMEL EĞİTİMİ ALIYOR

Finlandiya’da uzun yıllar uygulanan ilköğretim sistemi ile herkesin bu temel eğitimialmasının sağlandığını belirten Kalhari, “Bizim toplumumuzun bilinç ve refah seviyesi yüksek. Bundan dolayı herkesin eşit eğitim hakkı var” dedi. 

SIĞINMACI VE MÜLTECİLERE DE EŞİT EĞİTİM

Kalhari, bu şekilde toplumun her kesiminin aynı şekilde eğitim alabildiğine dikkati çekerek, Finlandiya’da aynı zamanda mülteci ve sığınmacıların da eşit eğitim hakkına sahip olduklarını dile getirdi. “Sadece eşit eğitim hakkı değil aynı zamanda uygulanan eğitimstratejisi ve düzeni başarılı bir öğrenme sürecini garantiliyor” değerlendirmesinde bulunan Kalhari, Finlandiya’da eğitimin ve eğitim için kullanılan materyallerin ücretsiz olduğunu vurguladı. 

FİN EĞİTİM FELSEFESİ NEDİR?

Kalhari, Finlandiya eğitim sisteminin bir felsefesi olduğunu belirterek şöyle dedi: “Bizim eğitim felsefemizin ana amacı her çocuğun öğrenme potansiyelini yükseltmek. Çünkü her çocuk benzersizdir.” Finlandiya Ulusal Eğitim Ajansı’nın ülkedeki eğitim seviyesinin artırılması ve geliştirilmesinden sorumlu olduğunu belirten Kalhari, “Finlandiya Ulusal Eğitim Ajansında çalışan herkes alanında uzmandır ve uzman olmadan önce de öğretmen olarak görev yapmış olması gerekmektedir” ifadesini kullandı. 

Kalhari, kendilerine sürekli Finlandiya’daki eğitim sisteminin neden bu kadar başarılı olduğunun sorulduğunu hatırlatarak, eğitim sisteminin başarısının aynı zamanda kültür ve gelenekler gibi birçok olgu ile bağlantılı olduğunu kaydetti. 

24-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş