Arama sonuçları

Geleceğin mesleklerine hazır mıyız?

Geleceğin mesleklerine hazır mıyız?

Geleceğin mesleklerine hazır mıyız?  TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) Müdürü Gürcan Okumuş, geleceğin mesleklerine yönelik araştırma ve strateji çalışmalarının artması gerektiğini söyledi. Okumuş, "Çünkü bugün ilkokula başlayan öğrencilerin yüzde 60'ı mezun olduklarında dönüştürülmüş mesleklerde çalışmaları gerekecek" dedi.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) bünyesinde kurulan "Başta Kız Çocukları Olmak Üzere Gençlerin Bilim, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik Alanlarına Yönlendirilmesi Alt Komisyonu", AKP Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak başkanlığında toplandı.

GELECEĞİN MESLEKLERİNE HAZIR MIYIZ?

SAGE Müdürü Okumuş Uluslararası Çalışma Örgütü ile Dünya Ekonomik Formu'nun mesleklerin geleceğine yönelik araştırmaları kapsamında dijital dönüşüm çağı sonucunda çalışma hayatının çok yeni iş kolları ile var olmaya devam edeceğini belirtti. Okumuş, bu süreçte robotik sistemler, otomasyon, yapay zeka ve biyoteknoloji gibi alanlarda yaşanan dönüşümün meslekler üzerinde çok önemli etkiler gösterdiğini söyledi. 

DEĞİŞEN DÜNYAYA DİKKAT

Okumuş, şöyle devam etti:

"Değişen dünya koşullarının iyi okunması gerekiyor. Türkiye'de bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarında mezun olanlar arasındaki istihdamda payın arttığını görmekteyiz. İlerleyen süreçlerde kadın istihdamının bu alanlarda sistemi tektikleyeceğini de düşünüyoruz. Dünya Ekonomik Formu'nun son açıkladığı mesleklerin geleceği raporunda bugün ilkokulda eğitime başlayan çocukların yüzde 60'ının şu an var olmayan yeni iş alanlarında görev alacağını göstermekteyiz. Raporda geleceğin insan kaynağının sahip olması gereken kabiliyetleri konusunda da paylaşımlar bulunmakta. Özellikle karmaşık problem çözme, eleştirel düşünme, yaratıcılık, insan yönetimi, başkalarıyla koordinasyon, duygusal zeka, muhakeme etme, karar verme, hizmet yönetimi ve bilişsel esneklik gibi başlıklar ön plana çıkıyor."

Okumuş, savunma sanayi özelinde elektronik, bilgi, iletişim ve malzeme teknolojilerindeki gelişmelerin son yıllarda askeri alanda önemli atılımlara sebep olduğunu anlattı.  

Bunun dijitalleşme, hareket ortamında gerçek zamanlı bilgiye ulaşım ve senkronizasyonu hızlandırdığını belirten Okumuş, şöyle dedi: "Ülkeler geleceğin hareket ortamına ilişkin teknoloji ve trendleri yakından takip ediyor. Son yıllarda en hızlı büyüyen sektör savunma sanayidir. Ülkemizde de savunma sanayindeki büyüme trendi sanayimize de lokomotif olmuş durumda. TÜBİTAK SAGE olarak stratejik rekabet üstünlüğü sağlayacak bir değer zinciri üretmenin yanında ihtiyaç duyulan sistemleri yerli ve milli imkanlarla sağlamayı hedef edinmiştir."

Okumuş, teorinin yanında pratik bilginin geliştirilmesi bakımından iş dünyası ile eğitim kurumlarının irtibatının artırılması gerektiğine işaret etti.

15-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş