Arama sonuçları

Gelecek teknolojiyle nasıl şekillenecek?

Gelecek teknolojiyle nasıl şekillenecek?

Gelecek teknolojiyle nasıl şekillenecek? Gelecekte mağazalar olacak mı? Sanal asistanlar hayatımızı nasıl kolaylaştıracak? Hangi işkolları yok olacak? Günümüzde en çok tartışılan konuların başında bu sorular yer alıyor.

 

Bu soruların yanıtlarını da ağ teknolojileri konusunda çalışan firmalardan Zyxel Türkiye Head of Channel Tuğba Şişik yanıt veriyor. Doğa Koleji Acarkent Kampusu’nda yapılan Teknoloji Zirvesi’ne katılan Şişik, Z kuşağı gençlerini 2030 yılında hayatımıza girecek yeni teknolojiler hakkında bilgilendirdi.

GELECEK TEKNOLOJİYLE NASIL ŞEKİLLENECEK?

Öğrencileri 2030 yılında bekleyen yenilikler ve 15 - 20 yıl sonra yok olacak iş kolları hakkında da aydınlatan Şişik, yapay zeka teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte pek çok iş kolunda önemli revizyonlar gerçekleşeceğine dikkat çekti. Şişik, şöyle dedi: “Gelecekte birçok iş kolu önemini yitirecek, örneğin fiziksel mağazalar ortadan kalkmayacak ama mağaza içi pozitif müşteri deneyimi artıran teknolojiler rağbet görecek. Ödeme sistemlerinde ve mağaza içinde teknolojilerin kullanımı artacak. Bu gelişme perakende sektöründe yeni iş fırsatlarını da beraberinde getirecek.

 YAPAY ZEKA ÇIĞIR ATLAYACAK

Yapay zeka çığır atlayacak, süper akıllı bilgisayarlar devrede olacak. Birçok banka şubesi gelecekte işlevini yitirecek. Sanki bir insanla muhatap oluyormuş gibi banka işlerini İnternet’ten ve mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirmek hiç olmadığı kadar kolay olacak. Fiziksel bir klavye yerine, bir odada nerede olursanız olun, size yazmanın fiziksel hissini verebilecek holografik bir klavyeye sahip olacağız. Muhtemelen geleneksel masaüstünün yayıncılığı da sona erecek. 2025 yılına geldiğimizde giyilebilir teknolojilerin arkasındaki teknoloji giderek daha ucuz, enerji açısından verimli ve çok yönlü hale gelecek. Sonuç olarak, daha sofistike giyilebilir cihazlarda çeşitli farklı niş uygulamaları görmeye başlayacağız.

SANAL ASİSTANLAR HAYATI KOLAYLAŞTIRACAK

“Amazon’un Alexa’sı, Google’ın Asistanı, iPhone’un Siri’si veya Windows Cortana’sı gibi birçok uygulama hayatımıza kolaylık getirecek. Ses tanıma tabanlı sanal asistanlar, günlük bilgi ihtiyaçlarımız için web'e erişmemizin birincil yolu olacak. Yakın gelecekte buzdolabınızla konuşmak hayal olmaktan çıkacak. Hayatımıza daha çok sensör dahil olacak. Dolayısı ile bu alanlarda uzmanlaşmak ve gelecek hayallerimizi bu teknolojilere göre belki de yeniden inşa edeceğiz. Biz de Zyxel olarak; bireylerin ve kurumların hayallerini gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Ar-Ge ekibimiz, tüm bu yeni teknolojilerle uyumlu çözümler geliştirmeyi sürdürecek. Umarım bugün burada aramızda bulunan öğrencilerden biri, yapay zeka ve ağ teknolojileri alanında çığır açarak yeni bir teknolojinin geliştirilmesinde öncü olur.”

 

12-03-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş