Arama sonuçları

İhtiyaç kadar yetişmeli, mezun olan çalışabilmeli

İhtiyaç kadar yetişmeli, mezun olan çalışabilmeli

İhtiyaç kadar yetişmeli, mezun olan çalışabilmeli. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar on binlerce mühendisinin işsiz olmasının kayıp olduğunu söyledi. Bayraktar şöyle dedi: "On binlerce ziraat mühendisinin mesleklerini icra edememesi, başka alanlarda çalışması, işsiz olması ülkemiz için bir kayıptır. Bunun planlaması iyi yapılmalı, ihtiyaç kadar ziraat mühendisi yetiştirilmeli ve bunların mesleklerini icra etmesi sağlanmalıdır."

İHTİYAÇ KADAR YETİŞMELİ, MEZUN OLAN ÇALIŞABİLMELİ

Bayraktar, 10 Ocak 1846'da "Mekteb-i Zirai Şahane"nin kurulmasıyla başlayan tarım öğreniminin 173. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Mesajında, her alanda olduğu gibi tarımda da bilgiye ulaşmanın yolunun eğitimden geçtiğine işaret eden Bayraktar, şöyle dedi:

"Faaliyet gösterdiği konuda yeterli bilgiye sahip çiftçi her zaman diğer çiftçilere göre daha avantajlıdır. Ziraat fakültelerinde verilen eğitimin kalitesindeki artış çiftçilerimize olumlu yansıyacaktır." 

 

FAKÜLTE SAYISI ARTINCA KALİTE DÜŞTÜ

Bayraktar, Türkiye'de 1980'de 5 olan ziraat fakültesi sayısının bugün 40'ı aştığını belirterek, bunların bazılarının uygulama alanı olmadığına ve bu durumun kaliteyi önemli ölçüde düşürdüğüne dikkati çekti. Ziraat fakültesi mezunu genç mühendislerin mesleklerini icra etmekte zorlandığını söyleyen Bayraktar, şöyle dedi:

"On binlerce ziraat mühendisinin mesleklerini icra edememesi, başka alanlarda çalışması, işsiz olması ülkemiz için bir kayıptır. Bunun planlaması iyi yapılmalı, ihtiyaç kadar ziraat mühendisi yetiştirilmeli ve bunların mesleklerini icra etmesi sağlanmalıdır."

DESTEK MİKTARI ARTIRILMALI

Bayraktar, Tarım ve Orman Bakanlığının, ziraat odalarında, üretici birliklerinde ve serbest çalışan danışmanları, "tarım danışmanlığı" kapsamında desteklediğini anımsatarak, şöyle devam etti:

"Bu kapsamda sadece ziraat odalarında 460 tarım danışmanı istihdam edilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığının tarımsal yayın ve danışmanlık hizmetleri kapsamında verdiği destekle ödenen tarım danışman maaşı yetersiz kalmıştır. Tarımın öneminin tartışılmaz olduğu ülkemizde, ziraat mühendisine yaraşır bir şekilde maaşların belirlenmesi için destek miktarının artırılması gerekmektedir. Desteklerin artırılması danışmanlık hizmetlerini daha verimli hale getirecektir."

TEKNOLOJİ TARIMI DA ETKİLİYOR

TZOB'un eğitimlere ciddi anlamda önem verdiğini vurgulayan Bayraktar, hızla gelişen bilimsel ve teknolojik imkanların tarımı da etkilediğini, bu tür yenilikleri takip ederek çiftçilere aktarmak gerektiğini bildirdi.

Bayraktar, TZOB olarak ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşlarla iş birliği yaparak eğitim projelerini hayata geçirdiklerine dikkati çekerek, TZOB ve ziraat odalarında 2013'ten bu yana 427 bin çiftçiye eğitim verildiğini ve 670 bin çiftçinin de fuarlara katılımının sağlandığını aktardı.

Çiftçilerin gösterdiği büyük ilgi nedeniyle eğitimlerin bu yıl da 81 ilde tüm hızıyla devam edeceğini belirten Bayraktar, şunları söyledi:

"Çağın koşullarına ve ülke gerçeklerine uygun olarak yetişen ve yetişecek, tarımsal teknolojiye hakim ziraat mühendislerinin, çiftçiyle yan yana çalışarak Türk tarımına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum."

 

10-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin