Arama sonuçları

KYK burs ve kredisi kaç TL oldu?

KYK burs ve kredisi kaç TL oldu?

KYK burs ve kredisi kaç TL oldu? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. Akademik yıl açılışı 3’üncü kez Külliye’de yapıldı.  2018-2019 öğretim yılı açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversite öğrencilerine KYK burs ve kredilerinin artırıldığını açıkladı.

KYK BURSLARI NE OLDU? CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI

Devlet ve vakıf üniversitelerinin tüm rektörleri, yüksekokul müdürleri ile seçilmiş öğrencilerin katıldığı açılışta Erdoğan konuşuyor.  Erdoğan’ın üniversite öğrencilerine verilen burs ve kredi ile ilgili açıklamaları şöyle:

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN:  KYK BURSU 500 TL

İsteyen herkese kredi, burs veriyoruz. Ama sıkıntımız var. Öğrencilerimiz hep burs istiyor, krediye yaklaşmıyor. Oysa kredi iş bulduktan sonra faizsiz şekilde ödenecek olan burstur. Öğrencilerimize buradan müjde vermek istiyorum. Önümüzdeki eğitim öğretim yılı için kredi ve burs miktarını lisansta 500 TL’ye, yüksek lisansta 1000 TL’ye, doktorada 1500 TL’ye yükseltme kararı aldık. Beslenme yardımı da günlük 8 TL. Bu yıl KYK yurtlarında bir artışa gitmedik.

Üniversitelerin tamamında kariyer merkezleri kurulacak. Üniversite öğrencilerine okula girdikleri ilk yıldan itibaren, kariyerleri konusunda rehberlik edecek bu merkezler reel sektörle iş birliği halinde faaliyet gösterecektir.

İnsan Kaynakları Ofisimiz aracılığıyla üniversite öğrencilerimizin geleceğini yakından ilgilendiren çalışmalar gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu çerçevede yapacağımız ilk işlerden biri yükseköğretimde 'Yetenek Yönetimi' sistemine geçmektir."

Üniversite mezunlarının istihdamlarını takip ederek üniversite ve bölüm bazında başarı düzeyini ölçmeyi planlıyoruz. Böylece hangi üniversitemizin ve hangi bölümlerimizin öğrencilerimizin istihdamına ne düzeyde katkı sağladığını da görebileceğiz. Hatta bu ölçüm sonuçlarını üniversitelerimize vereceğimiz desteğin kriterlerinden biri haline getirmeyi düşünebiliriz.

Eğitim-öğretim hayatında 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' bilinciyle yetişen hiç kimse, ne içeride ne dışarıda ülkesinin aleyhinde faaliyetlere kalkışmayacaktır.

 

Yabancı dil eğitimi konusunda merkezi bir standart oluşturmak istiyoruz. Bunun için üniversitelerin yabancı dil muafiyet ve yeterlilik sınavları, ÖSYM üzerinden merkezi olarak yapılabilir.

Paralel eğitim sistemlerini kesinlikte müsaade etmeyeceğiz.

 

03-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş