Arama sonuçları

LGS'de yerel yerleştirme kriterleri değişecek

LGS'de yerel yerleştirme kriterleri değişecek

 LGS'de yerel yerleştirme kriterleri değişecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temel eğitimden ortaöğretime geçişte sınavsız okullara yerleştirme kriterlerinin güncelleneceğini duyurdu. Erdoğan, temel eğitimden ortaöğretime geçiş sürecinde sade, anlaşılabilir, ihtiyaçlara ve öğrencilerin taleplerine cevap verebilen bir sistem oluşturulacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "İkinci 100 Günlük Eylem Planı"nı açıkladı. Geçen yıl ilk kez yapılan Liseye Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirmelerinde değişiklik olacağını da Erdoğan duyurdu.

LGS'DE YEREL YERLEŞTİRME KRİTERLERİ DEĞİŞECEK

Geçen yıl sınavsız öğrenci alan okullara yapılan yerel yerleştirme kriterleri büyük mağduriyetlere yol açmış, tartışmalara neden olmuştu. Bu kriterlerden bazıları LGS nakiller döneminde değişti. 

İşte bu çok tartışılan yerel yerleştirme kriterlerinin değişeceğini de Cumhurbaşkanı Erdoğan duyudu. Erdoğan, temel eğitimden ortaöğretime geçişte sınavsız okullara yerleştirme kriterleri güncelleneceğini açıkladı.

Erdoğan'ın açıkladığı "İkinci 100 Günlük Eylem Planı"nda milli eğitime ilişkin değişiklikler de var.

DENKLİK İŞLEMİ ELEKTRONİK ORTAMDA

Buna göre, temel eğitim ve ortaöğretimde denklik işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasını sağlayacak bir sistem kurulacak. Eğitimde, yerli ve milli değerlendirme araçları uygulamaya konulacak.

6 İLDE TAŞINABİLİR SINIF YAPILACAK

Okul öncesi eğitimde derslik ihtiyacının karşılanması için 6 ilde 50 taşınabilir sınıf yapılacak. Öğrenci yönlendirme sistemi olan "e-Portfolyo" sisteminin alan indeksleri belirlenecek.

Mesleki ve teknik eğitim ile ilgili oluşturulacak web portalının e-Devlet'e entegrasyonu sağlanacak.

ÖĞRETMENE 3600 EK GÖSTERGE

Temel eğitimden ortaöğretime geçişte sınavsız okullara yerleştirme kriterleri güncellenecek. Öğretmenlerin ek göstergeleri 3600'e yükseltilecek. Ek ders ücreti karşılığında görevlendirilenlerin ek ders ücretleri yüzde 100 artırılacak. 

Mesleki ve teknik eğitim kurumlarının döner sermayesinde Hazine'nin kesinti oranı yüzden 15'den yüzde 1 indirilerek üretimlerin artırılması sağlanacak.

Okuma kültürünü artırmaya yönelik kalkınmada öncelikli yörelerdeki il ve ilçelerde 255 zenginleştirilmiş kütüphane açılacak.

600'DEN FAZLA OKUL AÇILACAK

Tekli eğitime geçilmesinin artırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte 6 bin derslik yapılacak. Yerli ve milli savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için, ASELSAN, TAİ, HAVELSAN gibi köklü kurumlarla iş birliği yapılacak.

ÖĞRETİM PROGRAMLARI GÜNCELLENECEK

Öğretim programları, yayımlanan veya yayımlanacak ulusal meslek standartları ve iş gücü piyasası ihtiyaçlarına göre güncellenecek. 54 ilde 648 okulun açılışı yapılacak. Ayrıca, 47 ilde 457 okulun temeli atılacak.

2019 Fuat Sezgin yılı bilim etkinleri düzenlenecek.

ÜNİVERSİTELERDE DİJİTAL OKURYAZARLIK

Yükseköğretim denklik işlemleri, dijitalleşme kapsamında e-Devlet üzerinden sunulacak. "Ortadoğu'da Akademik Mirası Koruma Projesi" yüksek istişarelerle dört ülkede paneller düzenlenerek başlatılacak.

Türkiye ve İngiltere'deki üniversiteler arasında sürdürülebilir iş birliğinin artırılması amacıyla British Council ile ortak Türk günleri yapılacak.

YÖK tarafından belirlenecek pilot üniversitelerde öğrencilere dijital okur yazarlık konusunda eğitim verilecek. "Akademik İstihdam Platformu" oluşturulacak.

13-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş