Arama sonuçları

LGS: Matematik ve fen netleri artacak mı?

LGS: Matematik ve fen netleri artacak mı?

LGS: Matematik ve fen netleri artacak mı? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sonuçları liselere yerleştirmelerde kullanılan Liseye Geçiş Sınavı’nda (LGS) sayısal testin süreni 20 dakika artırdı. Bu durum matematik ve fen testlerinde net sayısını artıracak.

Geçen yıl 20 matematik, 20 Türkçe sorusundan oluşan LGS’de sayısal bölüm öğrencilerin gözyaşları içinde sınavı terk etmelerine neden olmuştu. Zor, çok işlemli ve zaman alan sorular yüzünden öğrencilere soru başına düşen 1.5 dakika yetmemiş, süre sıkıntısı yaşanmıştı.

LGS: MATEMATİK VE FEN NETLERİ ARTACAK MI?

Matematik testini yapan öğrenciler fen, fen sorularını yapanlar da matematik sorularına bakamamış, zamanı yetiştirememişti. İşte uzmanlar bu noktaya dikkat çekerek, 20 dakikalık süre artışının sayısal testlerde netlerin artmasına yol açabileceğini vurguluyor. Artık sayısal testler için soru başına düşen süre 2 dakika oldu.

Nesibe Aydın Okulları Ortaokullar Koordinatörü Kadir Bayşu da süre artışının sınavın sayısal testlerindeki netlere olumlu katkı sağlayacağını söyleyerek, şöyle diyor:

“Sınava giren öğrencilerin sonuçlarından çıkarttığımız yoruma göre yüzde 10’luk dilimdeki bir öğrencinin matematik net ortalaması 8-10 net arasındaydı yüzde 50’lik bir öğrencinin ise matematik neti yoktu. Süre biraz daha fazla verilseydi, matematik netleri biraz daha artabilirdi. Bu yılın örnek sorularına baktığımızda da yine soruların üst düzey düşünce becerisi gerektiren ve düzeyi yüksek soruların öğrencileri beklediğini söyleyebiliriz. Bu sorular yine süre sıkıntısı yaşatacaktı. Sürenin artması öğrencileri rahatlattı. Seçme sınavlarında birinci ve geride kalanlar olur ama sıralamada öğrenciler arasında bu kadar fark olmaz. Sürenin artmasıyla artık öğrenciler süre yetişmeyecek kaygısı yaşamayacak. “

 

2019 LGS'DE NELER DEĞİŞMEDİ?

2019 LGS’de süre değişikliğinin dışında değişiklik yok. Sınav yine sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşacak. İki oturum da aynı gün içinde yapılacak.

2019 LGS'de soru sayısı da değişmedi. Toplam çoktan seçmeli 90 soru olacak. Yine Türkçe, matematik, fen, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olmak üzere 6 dersten öğrenciler sorumlu. Sınav soruları 8’inci sınıf müfredatından çıkacak.

 

DEĞİŞEN NE OLDU?

Bu durumda değişen yalnızca LGS'de sayısal bölümün süresi oldu. Bu bölümün süresi 60 dakikaydı. Şimdi 80 dakika oldu.

 

SÖZEL BÖLÜMDE DEĞİŞİKLİK YOK

Peki gelelim LGS'de sözel bölüme;

Bu bölümde;

Türkçe: 20

TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: 10

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 10

Yabancı Dil: 10   

olmak üzere 50 soru yöneltilecek. Bu bölümde süre değişmedi. 75 dakika süre verilecek. Soru başına düşen süre geçen yıl olduğu gibi bu bölümde 1.5 dakika olacak.

 

SINAVIN SÜRESİ NE OLDU?

 

Sayısal bölümde sürenin 20 dakika artırılmasıyla da sınavın toplam süresi 135 dakikadan 155 dakikaya çıkmış oldu.

 

LGS'NİN BİLİNMEYENLERİ NEDİR?

Bilinmeyen ise 3 yanlış bir doğruyu götürecek mi?

Geçen yılki uygulama bu yıl da sürecek mi?

Bunlar sınavın uygulanışıyla ilgili bilinmezler. Ama geçen yıl asıl sorun ve mağduriyet yaratan yerleştirme sistemi olmuştu. Yerel yerleştirmenin kriterleri yüzünden veli de öğrenci de sıkıntı yaşamıştı. Bu yıl Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da yerel yerleştirmeyle ilgili değişiklik yapılacağını açıkladı. İki model üzerinde çalıştıklarını söyledi. İşte bu yerleştirtirme kriterlerinin ne olduğu henüz belli değil.

 

 

27-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş