Arama sonuçları

MEB’den 7’nci sınıflara skandal kitap önerisi

MEB’den 7’nci sınıflara skandal kitap önerisi

MEB’den 7’nci sınıflara skandal kitap önerisi. 7’nci sınıf Sosyal Bilgiler kitabında önerilen Nasıl Bilirdiniz isimli kitap tarihi isimlerin cinsel yaşamlarından kesitler ve aşağılamalar içeriyor. Ünlüler “Uçkuruna Düşkünler” ve “Doyumsuzlar” başlıklarıyla sınıflandırılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 7’nci sınıf öğrencilerine, ünlülerin cinsel yaşantılarının anlatıldığı bir kitap tavsiye etti. Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre bakanlığın öğrencilere dağıttığı Sosyal Bilgiler kitabında “Tavsiyem Var” başlığıyla “Nasıl Bilirdiniz?” isimli kitap tavsiye edildi. Kitabın tanıtım yazısında şu ifadeler yer alıyor: “Ünlü hayatlardan kesitler sunulan kitapta, ünlülerin bugüne kadar hiç duyulmamış özelliklerinden bahsediliyor. Seks meraklılarından sahte kimliklerle insanları dolandıranlara, maymun besleyenlerden değeri ancak ölümlerinden sonra anlaşılanlara…”

MEB’DEN 7’NCİ SINIFLARA SKANDAL KİTAP ÖNERİSİ

Ders kitaplarının denetiminde yaşanan ihmaller, MEB’in 7’nci sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı’yla bir kez daha gözler önüne serildi. Kitabın bilim insanlarının anlatıldığı bölümünde öğrencilere, John Mitchinson ve John Lloyd’un yazdığı, “Nasıl Bilirdiniz” isimli kitap önerildi. 2010 yılında basılan kitapta yer alan bazı ifadelerin öğrencilerin gelişimine olumsuz etki edecek düzeyde olması dikkati çekti. Kitapta ünlüler, “Uçkuruna Düşkün” ve “Doyumsuzlar” olarak sınıflandırılıyor. Kitapta, Hayvanbilimci Alfred Kinsey için, “Penis ölçer”, Amerikalı aktris Tallulah Bankhead için ise “500 sevgilisi olan bücür” yakıştırması yapıldı.

NASIL HAKARET EDİLİYOR?


Kitapta, aralarında Sigmund Freud ve Benjamin Franklin’in de olduğu 68 ünlünün hayatlarından “gizli kalan” kesitler anlatılıyor. Kitabın Freud’un çocuklarıyla ilişkisinin anlatıldığı bölümünde, en küçük kızıyla, “Kuşku uyandıracak kadar” yakın olduğu belirtiliyor. Freud’un iki buçuk yaşındayken annesini çıplak gördüğünü ve bu görüntünün libidosunu uyandırdığı anlatılıyor.

“Kadınlara katlanamayan kadın düşkünü” olarak tanımlanan Şair Lord Byron’dan ise “Soyunun geleneğini boşa çıkarmayarak bir biseksüel, enseste eğilimli bir şair oldu” şeklinde söz ediliyor. Londra’nın yer altı dünyası için 16’ncı yüzyılın tanınan isimlerinden olan Mary Frith’in, “K... k yankesici” adıyla bilindiği aktarılıyor.

29-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş