Arama sonuçları

MEB’den ‘liyakat zayıf’ itirafı

MEB’den ‘liyakat zayıf’ itirafı

MEB’den ‘liyakat zayıf’ itirafı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Personel Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı birim faaliyet raporu bakanlıktaki kadrolaşma rejimini de gözler önüne serdi. Bakan Ziya Selçuk, “İlçe, il müdürleri ve şube müdürleri, okul müdürleri için somut, ölçülebilir, muhakkak suretle liyakat esaslı bir süreci harekete geçireceğiz” sözlerini dile getirmişti. Ancak Personel Genel Müdürlüğü yöneticiler için kriterlerin belirsiz olmasından şikayet etti.

MEB, 1 milyonu aşkın öğretmeni ile kamuda en çok çalışanı istihdam eden bakanlık yöneticileri için kritersizlik olduğu sonucuna ulaştı. Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre raporda bakanlığın zayıf yönü olarak “Yönetici yeterliklerinin belirlenmemiş olması” değerlendirmesi yapıldı.

MEB’DEN ‘LİYAKAT ZAYIF’ İTİRAFI

Zayıflık nedenini “Standartların belirlenmemesi” olarak açıklayan bakanlık, çözüm olarak ise “Kamuoyu ile ortak yönetici yeterliklerinin belirlenmesi” tespiti yaptı. MEB’in bir diğer zayıf yönü olarak da “Görev tanımlarının yeterince net olmaması” tespiti dikkat çekti. Nedeni, “Genel bir kamu personelinin görev tanımlarının kesin çizgilerle belirlenememesi ve net olmayan görev tanımlarından kaynaklı ortaya çıkan sorunlar” olarak gören MEB, “Görevler standartlaştırılıp yazılı olarak ifade edilmeli” çözümünü rapora ekledi.

ÖNERİLER BÖLÜMÜNDE NE DEDİ?

Raporun “öneri ve tedbir” bölümünde de bakanlık, insan kaynağının doğru kullanılmadığında ortaya çıkacak riske işaret etti. Raporda, “Kurumun başarısı için yeterliklerinin üst seviyede, iyi yetişmiş insan kaynağının mevcudiyeti fırsat niteliği taşımaktadır. Bu fırsat iyi değerlendirilmediğinde tehdit unsuruna dönüşebilir” değerlendirmesi yapıldı. Raporda ayrıca öğretmen istihdamına yönelik de MEB’in ihtiyacına göre öğretmen adayı yetiştirilmesi için YÖK ile daha etkin çalışma ortamının yaratılmasının önemi vurgulandı

08-08-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş