Arama sonuçları

MEB’in atama planı yok

MEB’in atama planı yok

MEB’in atama planı yok. BirGün'den Mustafa Kömüş'ün haberine göre, ataması yapılmayan öğretmen sorunu ciddi bir problem olarak güncelliğini korumaya devam ediyor.

Şu an dışarıda atama bekleyen öğretmen sayısı yaklaşık olarak 500 bini bulmuş durumda. Bununla birlikte 2018-2019 yılı rakamlarına göre üniversitelerin öğretmen yetiştiren fakültelerinde toplamda 450 bin 690 öğrenci bulunuyordu. Her yıl ortalama 100 bine yakın öğrenci de üniversitelerden mezun oluyor. Bütün bu sayılara rağmen son üç atama döneminde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 20 biner öğretmen atadı.

Bakan Ziya Selçuk’un mayıs ayında yaptığı açıklamaya göre ise MEB’in sadece 92 bin 165 öğretmene ihtiyacı var. Sonuç olarak bu açığı 4 yıl içinde kapatmayı planlayan Bakanlığın planları 2023 yılında yüz binlerce genci mağdur edecek. MEB ve YÖK’ün bu plansızlığı yüzünden gençler ya başka bir işte çalışmak zorunda kalacak ya da işsizler ordusuna katılacak.

'SORUN KRONİKLEŞTİ'

Eğitim Uzmanı Ali Taştan bu sorunun artık kronik bir hal aldığını söyledi. Taştan “Bu durum kronikleşmiş bir durum aldı. Onun için önümüzdeki 20 yıllık süreç içerisinde çözülebilecek gibi görünmüyor. Öğretmen arkadaşlarımız atama bekliyor ama MEB bunun muhtemelen tamamını atayamayacak. Son 17 yıllık AKP politikalarının sonucu bu. 2002’de atanmayan öğretmen sayısı 68 bin iken 500 bine, eğitim fakültesi sayısı 60 küsur iken 92’ye çıktı. Kontenjanlar artırıldı. Planlama yapılmaması sonucunda durum bu noktaya geldi. AKP öğrencileri üniversiteye alayım da genç işsizliği düşüreyim hesabı yaptı. Onun için tamamen AKP iktidarının plansızlığından kaynaklı bir durum olarak ortaya çıkıyor diye düşünüyorum” dedi.

Çözüm önerilerini de sıralayan Taştan şu ifadeleri kullandı: “Nasıl bir yol izlenmeli? İlk olarak Kapatılan köy okulları açılmalı. Taşımalı eğitimden vazgeçilmeli. Köy okulları açıldığı zaman köylerdeki öğrenci sayısı artacak, öğretmenler atanacak oraya. Öğretmenlere 3600 Ek Gösterge verilmeli. 3600 Ek Gösterge verilirse minimum 50-60 bin civarında öğretmen emekli olur. Bunların yerine yenisi atanır. Bunun dışında ikili eğitim uygulamasından vazgeçilmeli.”

Öğrenci sayıları

•                Açık eğitim fakültesi: 228 bin 654

•                Eğitim bilimleri fakültesi: 3 bin 439

•                Eğitim fakültesi: 216 bin 15

•                Endüstriyel sanatlar eğitim fakültesi: 73

•                Mesleki eğitim fakültesi: 122

•                Teknik eğitim fakültesi: 2 bin 296

•                Turizm eğitim fakültesi: 91

 

'KONTENJAN DÜŞMELİ'

“Asıl sorun üniversitelere ihtiyaçtan çok fazla öğrenci alınması” diyen rehberlik uzmanı Onur Soğuk şunları ifade etti: “Mesela fen bilgisi öğretmenliği, sosyal bilgiler öğretmenliği bölümü var. 

Bu bölümlerden atanacak öğretmen sayısı, ihtiyaç olan öğretmen sayısı belliyken ona rağmen boş yere bu tarz bölümler açıldı, kontenjanları fazlalaştırıldı. Sorunlardan birisi de fen edebiyat fakültelerinde de bol miktarda öğrenci olmasıdır. Onlar da formasyon aldığı zaman havuza dahil oluyorlar ve böylelikle de 1 milyon civarında atama bekleyen öğretmen oluyor.”

Soğuk çözüm için ise şunları söyledi:

“Artık gereksiz görülen, ve istihdamı mümkün olmayan bazı bölümlerin eğitim fakültelerinde hızla kapatılması lazım. Fen-edebiyat fakültesi kontenjanlarının da acilen düşürülmesi lazım. Mesela matematik bölümüne 100 kişi değil de 20 kişi alınması lazım. Açık öğretim fakültesindeki, öğretmenliğe kaydolabilecek tarih, edebiyat, felsefe gibi daraltılması lazım. Oradaki kontenjanların da daraltılması lazım ki bu sorun bir nevi düzeltilebilsin. 3600 ek gösterge sorunu da acil çözüme kavuşturulmalı.”

12-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş