Arama sonuçları

Mesleki eğitimde 'kurumsal kalite' dönemi

Mesleki eğitimde 'kurumsal kalite' dönemi

Mesleki eğitimde 'kurumsal kalite' dönemi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, okullarda kalite kültürünü geliştirmek ve kalitelerini sürekli iyileştirmeleri için mesleki ve teknik eğitim veren okulların tamamı için kalite güvence sisteminin kurulduğunu bildirdi. 

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), mesleki ve teknik eğitim veren eğitim kurumlarının tamamında kurumsal kaliteyi izlemek ve kurumları iyileştirmek hedefiyle 9 Mayıs 2019'da "Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumları Kalite Güvencesi Yönergesi" yayımlanmıştı. 

MESLEKİ EĞİTİMDE 'KURUMSAL KALİTE' DÖNEMİ

Bu kapsamda, bu dönem mesleki ve teknik ortaöğretimde proje okullarının tamamı, kurumsal dış değerlendirme sürecine tabi tutulacak.

246 okulun bir kısmının planlanan dış değerlendirmesinde birinci etap 14-18 Ekim'de tamamlandı. Bir kısmında 4-8 Kasım'da tamamlanacak. Kurumsal dış değerlendirmede, kalite güvence sistemi ile ilgili eğitim alan yöneticiler ve öğretmenlerin yanı sıra ilk kez, sektör temsilcileri de yer alıyor. 

Değerlendirmede, kalite güvence sistemi ile ilgili eğitim alan yöneticiler ve öğretmenlerin yanı sıra ilk kez, sektör temsilcileri de yer alıyor. 

HER OKUL KENDİ ÖZ DEĞERLENDİRME RAPORUNU HAZIRLADI

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, her bir okulun kendi öz değerlendirme raporunu hazırladığını söyledi.

"Öz değerlendirme raporları, her okulun kendi imkanları ve belirlenen temalarda hedeflerini, hedeflerine ulaşma süreçlerini, bu süreçleri nasıl iyileştireceklerini ve hedefler doğrultusunda yaptıklarını kanıta dayalı bir şekilde içeriyor." 

Özer, öncelikli amaçlarının okullardaki kalite kültürünü geliştirmek ve böylece kalitelerini sürekli iyileştirmeleri için onlara destek vermek olduğunu söyledi. Özer, süreç tamamlandığında kurumsal dış değerlendirmeye yönelik bir değerlendirme raporu yayımlanacağını belirtti. Özer, iyi uygulama örneklerinin tüm okullarımıza yaygınlaştırılması ile ilgili çalışmaların da yapılacağını sözlerine ekledi.

Kurumsal dış değerlendirmede, bu dönem proje okullarına öncelik verdiklerinin altını çizen Özer, şöyle dedi: "Son bir yılda, sektörlerle çok güçlü iş birlikleri kurduk ve bu iş birlikleri kapsamındaki okullarımızı proje okulları yaptık. Sektörleri eğitim süreçlerine dahil ettiğimiz gibi kalite süreçlerine de dahil ettik. Dış değerlendirme ekiplerine sektör temsilcileri ilk kez katıldılar."

Özer, yaptıkları çalışmaların sadece kalite süreçlerini iyileştirmeyeceğini, aynı zamanda sektörlerde de mesleki eğitimin kalitesi ile ilgili uluslararası standartlarda kültürün yaygınlaşmasına katkı vereceğini vurguladı.

23-10-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş