Arama sonuçları

Öğrenci Andı: Kalkması yanlıştı, küstahlıktı

Öğrenci Andı: Kalkması yanlıştı, küstahlıktı

Öğrenci Andı: Kalkması yanlıştı, küstahlıktı. Danıştay’ın Öğrenci Andı’nı kaldıran yönetmeliği iptal etmesinin ardından tartışmalar sürüyor. Öğrenci Andı tartışmalarına tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı da katıldı.

ÖĞRENCİ ARDI: KALDIRILMASI YANLIŞTI, KÜSTAHLIKTI

Kısa süre önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’na danışman olan tarihçi İlber Ortaylı, Öğrenci Andı’nın kaldırılmasını eleştirdi. Ortaylı, Öğrenci Andının tekrar okutulmasını istedi.

 

1933 YILINDAN BU YANA OKUTULUYORDU

1933 yılından bu yana okullarda bayrak törenlerinde okutulan öğrenci andı 8 Ekim 2013 yılında yönetmelik değişikliği ile uygulamadan kaldırıldı. Aynı gün Türk Eğitim-Sen, öğrenci andını kaldıran bu yönetmelik kararının iptali için yargıya gitti. Danıştay 8’inci Dairesi ise 5 yıl sonra kararını verdi. Danıştay’ın 19 Ekim 2018’deki kararı bu yönetmelik değişikliğini iptal etti.

MEB: HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Bu kararın ardından ise tartışmalar başladı. Türk Eğitim Sen kararın hemen uygulanması gerektiğini söyleyerek, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) karara uyma çağrısında bulundu. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Andımız okullarda tekrar okutulmaya başlanmalı” dedi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise Danıştay’ın bu kararla “haddini aştığını” söylerken, Milli Eğitim Bakanlığı kararla ilgili açıklama yaparak, okutulmayacağı sinyalini verdi. Bakanlık açıklamasında hukuki sürecin devam ettiğini, temyiz yolunun da açık olduğunu söyledi. Hükümete yakınlığı ile bilinen Eğitim Bir Sen ise tüm şubeleriyle birlikte Danıştay’ın kararını eleştirenler kervanına katıldı ve andın okullarda okutulmaması gerektiğini söyledi.

ÖĞRENCİ ANDI'NIN KALDIRILMASI

Öğrenci andıyla ilgili tartışmalara katılan isimlerden biri de tarihçi ve kısa süre önce de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na danışman olarak atanan Prof. Dr. İlber Ortaylı oldu. Diken’deki habere göre Ortaylı, Mektebim Okulları Silivri yerleşkesindeki “Dünden Yarına Tarih Konuşmaları” etkinliğinde öğrenci andıyla ilgili şunları söyledi: “Andımız herhalde geri gelecek. Yok gelmeyecekti! Öyle şeylere dokundurtmak ayıp. Kalkması yanlıştı, küstahlıktı.”

 

20-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş