Arama sonuçları

'Öğrenci Andı' temyiz dilekçesi görevden aldırdı

'Öğrenci Andı' temyiz dilekçesi görevden aldırdı

'Öğrenci Andı' temyiz dilekçesi görevden aldırdı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), "Öğrenci Andı"na ilişkin Danıştaya sunulan temyiz dilekçesi metninde kusuru bulunan Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü ile iki avukatı görevden aldı. Böylece Andımız ile ilgili temyiz dilekçesini hazırlayan 3 isim görevden alınmış oldu.

'ÖĞRENCİ ANDI' TEMYİZ DİLEKÇESİ GÖREVDEN ALDIRDI

Milli Eğitim Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, "Öğrenci Andı" davasıyla ilgili Danıştaya sunulan temyiz dilekçesi metninde kusuru bulanan Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü ile iki avukatın görevine son verildi.

EK BEYAN ŞEKLİNDE TEKRAR SUNACAK

Bakanlığın ayrıca, medyaya yansıyan konulara ilişkin gerekli düzeltici açıklamaları "ek beyan" şeklinde Danıştaya sunacağı öğrenildi. 

TARTIŞMALARA NEDEN OLMUŞTU?

Andımız ile ilgili MEB tarafından Danıştay'a gönderilen 11 sayfalık temyiz dilekçesi siyasiler ve kamuoyu tarafından tartışmalara neden olmuştu. MEB, Andımız'ın kaldırılması gerektiğine ilişkin savunmasında ulus bilincine geç ulaşan toplumda bu çeşit sembol ve ritüeller ile ortak bir milli kimlik inşaa edildiğini dile getirmişti. Yine savunmada öğrenci Andı bilimsel ve çağdışı olarak nitelendirilerek, faşizm ve komünizm uygulamalarına benzetildi.

Savunmada eleştirilen bir başka nokta da Adımızı her gün okuyan öğrenciler için "papağan gibi" tanımlanması oldu. Bu tanımlama şöyle yer aldı: Öğrencilerin her gün 'papağan gibi' tekrarlayacakları sözler yerine, konuşup, tartışarak ve yaşayarak edinecekleri özellikler günümüz eğitiminin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

SİYASİLER ELEŞTİRDİ

Dün partilerin Meclis gruplarında da bu konu gündeme geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'u temyiz dilekçesinde yer alan savunma ile ilgili sert sözlerle eleştirdi.

14-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş