Arama sonuçları

Öğrenciler, 2 milyon maskeyle salgınla mücadeleye destek verdi

Öğrenciler, 2 milyon maskeyle salgınla mücadeleye destek verdi

Elazığ'da Öğretmen Sıdıka Avar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde kamu kurumlarının kullanımına yönelik 2 milyon cerrahi maske üreterek salgınla mücadeleye destek oldu.

Öğretmen Sıdıka Avar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde atölye dersleri kapsamında tekstilden bilişim teknolojilerine, güzellik ve saç bakım hizmetlerinden fotoğrafçılığa kadar çok sayıda mesleki bilgi edinen öğrenciler, ürettikleri cerrahi maskelerle de Kovid-19 salgını mücadelesine katılıyor.

Okulda tekstil branşında eğitim alan lise öğrencileri, öğretmenleri ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın desteğiyle temin edilen yarı otomatik maske makinesiyle salgın sürecinde 2 milyon maske üretti. bu maskelerle özellikle kamu kurumlarının talepleri karşılandı.

500 BİN LİRALIK CİRO ELDE EDİLDİ

Okul Müdürü Abdurrahman Güvenç, AA muhabirine Kovid-19 salgınının ülkede etkisini göstermeye başladığı dönemden itibaren öğretmen ve öğrencilerinin salgınla mücadeleye katkı sunmak için maske üretimine başladığını söyledi.

Bunun için Bakanlığın desteğiyle temin edilen yarı otomatik makine ile üretime başladıklarını kaydeden Güvenç, bugüne kadar 2 milyon tek kullanımlık ve 100 bin yıkanabilir maske üretimi gerçekleştirdiklerini, maskelerin 30-35 gramlık özel kumaşlarla talepler doğrultusunda tek, çift veya 3 katlı hazırlandığını söyledi.

Kulakları rahatsız etmeyecek lastikler kullandıklarını belirten Güvenç, salgın sürecinde Elazığ ve çevre illerdeki kamu kurumlarının maske ihtiyacını karşıladıklarını bildirdi.

"Bugüne kadar öğrencilerimizle ürettiğimiz 2 milyonun üzerinde maskeden 500 bin lira ciro elde ettik" diyen Güvenç, elde ettikleri ciro ile hem öğrencilere ekonomik olarak katkı sunduklarını hem de okulun ihtiyaçlarını karşıladıklarını aktardı.

Güvenç, "Maskeye büyük bir talep var. Bu da tam otomatik bir makine ihtiyacını doğurmuştur. İnşallah bu noktada Bakanlığımızın makine desteğiyle yıllık maske üretimimizi 5 milyona çıkaracağız" diye konuştu.

LİSEDE MESLEK SAHİBİ OLUYORLAR

Güvenç, 90 öğretmen ile 520 öğrenciye eğitim verdiklerini, öğrencilerin 8 atölyede meslek eğitimi aldığını bildirdi.

Güvenç, öğrencilerin kültür dersleri ile üniversiteye hazırlanırken atölye dersleri ile lise yıllarında meslek sahibi olduklarını ifade etti.

HER TÜRLÜ MATERYAL VE MALZEME VAR

Bilişim öğretmeni Serkan Çetinkaya da öğrencilerinin 4 yılda mesleki alanda yeterli bilgi ve donanıma sahip olduğunu vurguladı. Çetinkaya, "Özellikle son 2 yıldır değişen müfredat neticesinde de robotik kodlama, nesne tabanlı programlama, nesnelerin internetiyle ilgili bilgi ve yetenekleri aktarmaya başladık" dedi.

"SALGINLA MÜCADELEYE KATKI SUNDUĞUMUZ İÇİN ÇOK MUTLUYUZ"

Tekstil bölümü öğrencisi Hilal Nur Ayuç ise iyi bir moda tasarımcısı olmak olduğunu, bu bakımdan meslek lisesinde okumanın kendisine avantaj sağladığını belirtti.

El sanatları bölümünde okuyan öğrencilerden Nazlı Karol da "El sanatlarını sevdiğim için bu alanı seçtim, aynı zamanda üniversite sınavını da hazırlanıyoruz, hedefim eczacılık" ifadelerini kullandı.

Yiyecek ve içecek hizmetleri bölümünde okuyan öğrencilerden Senanur Konakçı, bir taraftan üniversiteye hazırlanırken diğer yandan meslek öğrenerek mezun olduğunda iş yeri açma belgesine sahip olacağını kaydetti.

23-10-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş