Arama sonuçları

Selçuk: Veli ve öğrenciyi huzursuz etmeyecek dönüşüm 3 yılda olur

Selçuk: Veli ve öğrenciyi huzursuz etmeyecek dönüşüm 3 yılda olur

Selçuk: Veli ve öğrenciyi huzursuz etmeyecek sistem 3 yılda dönüşür. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimdeki algısal dönüşümün 10 yılda gerçekleşeceğini söyledi. Selçuk, “Ama velileri ve öğrencileri huzursuz etmeyecek bir sistem dönüşümü 3 yılda olur” dedi.

Habertürk TV’de canlı yayına katılan Bakan Selçuk soruları da yanıtladı.

SELÇUK: VELİ VE ÖĞRENCİYİ HUZURSUZ ETMEYECEK SİSTEM 3 YILDA DÖNÜŞÜR

Eğitim sisteminde dönüşümün ne kadar sürede gerçekleşeceğinin sorulması üzerine Selçuk, şunları söyledi.

"Velilerin, öğrencilerin mutlu olacağı sistem derseniz. Onları huzursuz etmeyecek sistem. Yani her çocuk liseye başladığındaki sistemle mezun olacağı, onları huzursuz etmeyecek değişim derseniz bu tür bir değişimi 3 senede yapabiliriz. Biz hep operasyon yapıyoruz. Sınavı değiştiriyoruz, iki, 3 aşamalı yapıyoruz. Asıl taktik ve strateji geliştirmek gerek. Strateji kurmadan dönüşüm yapılamaz.

Bir eğitim kurumu var. Bu eğitim kurumunun alt bileşenleri de var. Bu büyük fotoğrafın tamamını eş zamanlı, eş güdümlü yönetebilmek ihtiyacı var. Hepsinin fizibiletisinin yapılması gerek. Alınan kararların diğer bileşimleri nasıl etkileyeceğini görmek gerek. Bunun için simülasyon yapmak gerek. Biz şimdi bu simülasyonu yapıyoruz.

Strateji kurmadan dönüşüm yapılmaz. Alınan kararların diğer bileşenleri nasıl etkileyeceğini görmek gerek. Bunun için simülasyon yapmak gerek. Biz şimdi simülasyon yapıyoruz

EKSİĞİMİZ TEKNOLOJİDEN KAYNAKLANMIYOR

Bizim olan önemli olan kadim olanla popüler olanı dengelemek. Teknoloji çok gelişiyor. Teknolojinin gücü asla yadsımamalıyız. İşlevsel kullanmalıyız. Ama sadece teknolojiyi öne çıkarmak atı arabanın önüne koymak demektir. Sadece teknoloji konuşamayız. Çünkü bizim temel eksikliğimiz, teknolojiden kaynaklanmıyor. Eksikliğimiz yapısal eksiklikler. Öğretmenliğin meslek olarak oturtulması, okullar arasındaki eşitsizliklerin giderilmesi, müfredatın kişiselleştirilmemesi, biz bunu kişiselleştirmeliyiz.

 

EĞİTİM SİSTEMİNİ BU KADAR KÖTÜLEMEMELİ

Türkiye eğitim sistemini bu kadar kötülememeli. Güzel şeyler yapıldı. Bundan sonra kaç senede çeşitli aşamaları var. Ne kadar sürede dönüşür sistem derseniz, kültür ve zihniyetten söz edersek 10 seneden önce yani algısal dönüşüm 10 seneden önce olmaz.

22-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş