Arama sonuçları

Türkçe yeterlilik sınavı ilgi görüyor

Türkçe yeterlilik sınavı ilgi görüyor

Türkçe yeterlilik sınavı ilgi görüyor. Yunus Emre Enstitüsü 2019 yılının ilk Türkçe Yeterlik Sınavı’nı yaptı. Sınav 35 ülkede 41 noktada eş zamanlı olarak uygulandı. Sınava 1136 aday başvurdu. Sınava en yüksek başvuru ise yine Azerbaycan’dan oldu.

TÜRKÇE YETERLİLİK SINAVI İLGİ GÖRÜYOR

Üç oturumda gerçekleştirilen Türkçe Yeterlik Sınavı’nın (TYS) birinci oturumunda okuma, dinleme becerileri; ikinci oturumunda yazma becerisi; üçüncü oturumunda ise konuşma becerisi ölçülüyor. Türkçe dil yeterliğini belgelendirmek isteyen bireylerin katıldığı sınavda başarılı olanlara, puanlarına göre B2, C1, C2 düzeylerinde Türkçe Yeterlik Belgesi veriliyor.

ULUSLARARASI ÖLÇEKTE BİR SINAV

Türkçenin uluslararası ölçekte standart bir sınava kavuşması ve yurt dışından öğrenci kabulünü kolaylaştıran politikalara destek olunması amacıyla gerçekleştirilen TYS sonucunda Türkçe Yeterlik Belgesi’ne sahip olanlar, Türkiye’de herhangi bir üniversitede eğitim alma hakkı kazandıklarında Türkçe hazırlık sınıfı okumaktan muaf tutuluyor. Türkçe Yeterlik Belgesi, öğrenciler kadar Türkiye’de ya da kendi ülkelerinde uluslararası faaliyet gösteren şirketlerde çalışmak isteyen bireylere, Türkçe tercümanlık yapmak isteyenlere ya da yurt dışında Türkçe öğretmek isteyen öğretmen adaylarına da iş başvurularında büyük avantaj sağlıyor.

EN ÇOK BAŞVURU HANGİ ÜLKEDEN OLUYOR?

Türkçe Yeterlik Sınavı’na en yoğun başvuru Azerbaycan’dan oluyor. Toplam 801 başvurunun 780’i Bakü’den 21’i ise Gence’den. Özellikle Türkiye’de eğitim almak isteyen ve üniversitelerimiz tarafından gerçekleştirilen Yabancı Öğrenci Sınavlarında (YÖS) başarılı olan Azerbaycanlı öğrencilerin TYS’ye ilgisi büyük. Öğrenciler Türkçe Yeterlik Belgesi ile Türkiye’de eğitim görecekleri üniversitelerin Türkçe hazırlık sınıfından muaf olmayı hedefliyor.

Bakü’den sonra en yüksek başvurunun olduğu ikinci şehir ise Ankara oldu. Sınava katılımın en yoğun olduğu şehirler ise şöyle devam ediyor; Astana, Türkistan, Köln, Berlin, Tokyo…

SONDAKİ SINAV 18 MAYIS 2019’DA YAPILACAK

18 Mart 2019’da yeni başvuruların alınacağı 2019 yılının ikinci Türkçe Yeterlik Sınavı uygulaması ise 18 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. Detaylı bilgiye tys.yee.org.tr adresinden ulaşmak mümkün.

 

28-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş