Arama sonuçları

Üniversite sınavında kaç açık uçlu soru olacak?

Üniversite sınavında kaç açık uçlu soru olacak?

Üniversite sınavında kaç açık uçlu soru olacak? YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın ayrıntılarını açıkladığı yeni üniversite sınavı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda adaylara açık uçlu sorular da sorulacak. Peki bu sorular hangi oturumda çıkacak ve kaç tane açık uçlu soru olacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı iki oturumdan oluşacak.

Sınavın ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi: Bu oturuma tüm adaylar girmek zorunda. 40 Türkçe 40 temel matematik sorusu sorulacak. Temel yeterlilikler ölçülecek. Burada sorular çoktan seçmeli olacak. Testlerin ağırlıkları eşit yani TYT puanına yüzde 50 katkı yapacaklar. Bu oturuma tüm adaylar girecek. Barajı 150 ve 180. 150 ve üzeri alanlar önlisans programlarını tercih edebilecek. Özel yetenek sınavlarına girebilecek. Bu sınavda 200 puan alanlar isterlerse bu puanlarını 2 yıl kullanabilecek.  Haziran ayında Cumartesi günü sabah yapılacak.

ÜNİVERSİTE SINAVINDA KAÇ AÇIK UÇLU SORU OLACAK?

Sınavın ikinci oturumu ise Alan Yeterlilik Testi (AYT): Cumartesi rtesi günü öğleden sonra yapılacak. Bu oturumda adaylara 40’ar sorudan oluşan 4 tane test verilecek. Bunlar Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri testleri.  Adaylar bu testlerin tümünü de yanıtlayabilir, ya da okumak istediği bölüme göre 2’sini de. İşte bu sınavda adaylara açık uçlu sorular sorulacak.

LYS’LERDE OLDUĞU GİBİ 3’ER AÇIK UÇLU SORU

Sınavın ikinci oturumunda adaylara LYS’lerde olduğu gibi açık uçlu sorular yöneltilecek. Her testte 3’er tane açık uçlu soru olacak. 4 testin tümünü yanıtlayan 12 tane açık uçlu soru çözecek. Bir aday 4 test yanı sıra bir de dil sınavına girerse tıpkı LYS’lerde olduğu gibi toplam 15 tane açık uçlu soru yanıtlamış olacak.

TEK KELİME OLACAK, KODLANACAK

Bu açık uçlu sorular tıpkı LYS’lerde olduğu gibi tek kelimelik cevaplardan oluşacak. Bu cevapları da cevap kağıdına kodlayacak. Yine kodlama becerisi olan aday öne geçecek.

YANLIŞ DOĞRUYU GÖTÜRMEYECEK

Açık uçlu sorularda yanlış cevap doğruyu etkilemeyecek. Diğer sorularda yanlış cevaplar doğruları etkiliyor. 4 yanlış bir doğru cevabı siliyor. Ama ikinci oturumda adayların karşılaşacağı açık uçlu sorularda yanlış cevaplar LYS’lerde olduğu gibi doğruları etkilemeyecek.

 

12-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin