Arama sonuçları

Uzaktan eğitim: Stüdyolar sınıf olacak

Uzaktan eğitim: Stüdyolar sınıf olacak

Uzaktan eğitim: Stüdyolar sınıf olacak. TRT uzaktan eğitim için sınıfları stüdyoya, stüdyoları sınıfa çevirdi. Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında 23 Mart Pazartesi günü uygulanmaya başlanacak uzaktan eğitim için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan dersleri ekranlarından öğrencilere ulaştıracak TRT, hazırlıklarını tamamladı. Uygulama için sınıflar stüdyoya, stüdyolar sınıfa dönüştürüldü. 

TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Eren, tüm dünyayı ve Türkiye'yi de etkileyen koronavirüs salgınıyla ilgili devletin önemli tedbirler aldığını söyledi.

UZAKTAN EĞİTİM: STÜDYOLAR SINIF OLACAK

 

Bu tedbirlerden birinin, okulların tatil edilmesi ve ardından başlanacak uzaktan eğitim programı olduğunu anımsatan Eren, şöyle dedi: "Milli Eğitim Bakanlığı, bugüne kadar hazırladığı videolar ve TRT ile yeni hazırlayacakları videolara ilişkin bir kanal açma talebinde bulundu. Özverili bir çalışmayla rekor sayılacak bir sürede 3'ü SD, 3'ü de HD olmak üzere 6 kanalı yayına hazır hale getirdik. İstanbul'da bir okulun 5 sınıfını stüdyo dönüştürdük, Ankara Oran kampüsündeki 3 stüdyoyu da sınıfa çevirdik."

İKİ YEDEK STÜDYODA ÖĞRETMENLER

Eren, iki de yedek stüdyo hazırladıklarını, tüm bu stüdyolarda öğretmenlerin dersleri anlatmaya başladığını belirtti.

Pazartesi günü ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileriyle ekranlarda buluşacaklarını ifade eden Eren, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tüm editöryal içerik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlandı. Bakanlık, Eğitişim Bilişim Ağı üzerinden dijital yayınlar yapıyordu öğrencilere. Bu konuda çok ciddi hazırlıklar yapıyordu. Bu hazırlıkları böyle günler için yapıyor olmasak da şans, fırsatlara hazırlıklı yakalanmaktır. Hem biz hem de bakanlığımız bu konuda şanslıydık. Çünkü hazırlıklarımız vardı. Teknik kapasitemiz bu işi hızlı bir şekilde yapabilecek yetkinliğe sahip. Aynı şekilde Milli Eğitim Bakanlığı da bu konuyla ilgili içerik üretip bize verdi. Biz de stüdyolarımızda öğretmenlerimizle içerikleri çekip ekranlara vereceğiz. Bir hafta 10 gün gibi bir sürede hazırlamaya çalıştığımız bu televizyon kanalları inşallah öğrencilerimiz için çok faydalı olur." 

Eren, uzaktan eğitim dersleri için hazırlanan ortak kanal projesinde yaklaşık 100 kişilik bir grubun çalıştığını anlattı.

Bu zor günlerde ekibin evinde ailesini, çocuklarını bırakarak büyük bir gayret örneği gösterdiğini vurgulayan Eren, uzaktan eğitim sürecinin uzaması durumunda da çalışma arkadaşlarının aynı fedakarlığı göstereceğini dile getirdi.

Kamu yayıncılığının hem öneminin hem de temel vazifesinin böyle zor günlerde ortaya çıktığının altını çizen Eren, şöyle dedi:  "Türkiye olarak çok başarılı tedbirlerin alındığı bu zor günlerde kamu yayıncısı olarak üzerimize düşeni yapmak için büyük bir gayret sarf ediyoruz. İzleyicilerimiz, öğrencilerimiz kendilerini izole ediyor ve sokağa çıkmamaya çalışıyorlar. Bu gayrette olan izleyicilerimiz ve çocuklarımızın ekranlarını şenlendirmeye, onları hem eğitmeye hem de eğlendirmeye çalışacağız" ifadelerini kullandı.

TRT KREŞİ STÜDYO OLDU

Eren, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yanında anaokulu çağında bulunan çocuklar için de hazırlıklar yaptıklarını anlattı. Eren, şöyle dedi.  "Okul öncesi çağında bulunan çocuklar için kreşimizin bir bölümünü stüdyoya çevirdik. Çocuklarımız için etkinlikler hazırladık. Bunları da TRT Çocuk kanalında ekrana getireceğiz."

Eren, TRT Çocuk Anaokulu uygulamalarının şu anda sanal uygulama marketlerinde yerini aldığını, ebeveynlerin çocuklarıyla yapacakları etkinlik ve faaliyetlere oradan bakabileceklerini belirtti.

TRT İZLE UYGULAMASI

Eren, daha önce TRT TV adıyla kullanılan web uygulamasının ismini TRT İzle olarak değiştirdiklerini ve uygulamayı geliştirdiklerini ifade etti.

İzleyicilerin buradan hem Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak açtıkları kanalları hem de TRT2'deki programları ve diğer tüm programları izleyebileceklerini dile getiren Eren, şöyle devam etti: "TRT İzle uygulamamız sayesinde televizyonla eş zamanlı bir şekilde tüm kanallarımızı, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak açtığımız eğitim kanallarımız da dahil, izleyebilecekler. Çocuklar televizyona bakmaktan sıkılabilirler. Bu uygulamayla bilgisayar, tablet ve telefonla hem programlara erişebilir hem de canlı yayını seyredebilirler. Ayrıca TRT İzle uygulamasında uzaktan eğitim televizyonlarına nasıl erişebileceğimizin bilgisi ve frekans bilgileri de yer alacak."

 

‘SANAT HEYECANI EVİMİZDE’ PROJESİ BAŞLIYOR

Öte yandan, TRT2 kültür sanat kanalında da önümüzdeki dönemde yeni projeler hayata geçirilecek. TRT'nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı iş birliği çerçevesinde, TRT2 tarafından çekilen opera ve konser gibi etkinlikler ekranlara getirilecek.

"Sanat Heyecanı Evimizde" adı verilen proje kapsamında ise şu anda kapalı olan müze ve sergiler de özel izinle çekilerek izleyiciyle buluşturulacak.

20-03-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş