Arama sonuçları

Varlıklı ve yetenekliler Türkiye’yi terk ediyor

Varlıklı ve yetenekliler Türkiye’yi terk ediyor

Varlıklı ve yetenekliler Türkiye’yi terk ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 42 oranında artışla, 253 bin 640 kişi Türkiye'den göç etti. Son yıllarda özellikle eğitimli, genç ve yetenekli kişilerin Türkiye’yi terk ettiğini istatistikler gösteriyor.

Bu durum medyaya da yansıyor. Türkiye’yi terk edenlerle ilgili bir haber de Amerikan New York Times gazetesinde yayımlandı. Cumhuriyet’in haberine göre rekor rakamlara ulaşan "Türkiye'den yurtdışına göç" konusu ile ilgili New York Times haberinde, göçün başlıca nedenleri "kayırmacılık ve artan otoriterleşme" olarak gösterildi.

 

VARLIKLI VE YETENEKLİLER TÜRKİYE’Yİ TERK EDİYOR

Erdoğan'ın vizyonuna hararetle karşı çıkan Türkler, yeteneklerini ve varlıklarını da alarak, sürüler halinde ülkeyi terk ediyor" başlığı ile yayımlanan haberde, ülkeden ayrılanların profillerine dikkat çekildi, Haberde, "Ülkenin kuruluşundan bu yana ilk kez, kültür ve iş hayatına yön veren üst sınıf ailelerin Türkiye'yi terk ettiği" de belirtildi.

Haberde çok sayıda kişinin de Yunanistan, Portekiz ve İspanya'dan mülk alma yoluyla göç yolunu kullandığı da kaydedildi.

VARLIK GÖÇÜNÜ ÖRNEK YILDIZ HOLDİNG

New York Times'ın haberinde, Küresel Varlık Göçü İncelemesi'nin (Global Wealth Migration Review) Türkiye'ye ilişkin verileri de yer aldı. Buna göre 2016 ile 2017 yılları arasında, Türkiye'nin varlıklı diliminin yüzde 12'sine denk gelen, en az 12 bin dolar milyoneri, servetlerini yurt dışına aktardı.

AfrAsia Bankası tarafından hazırlanan Küresel Varlık Göçü İncelemesi raporuna göre, bu varlıkların çoğu Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne taşındı.

İSTANBUL GÖÇ VERMEDE 7. SIRAYA YÜKSELDİ

Aynı rapora göre, İstanbul varlık göçü yaşanan ülkeler sıralamasında yedinci sıraya yükselmiş durumda.

Rapordaki şu ifadelere de New York Times'ın haberinde yer veriliyor: "Eğer tarihte, ülkelerin yaşadığı önemli yıkımlara bakılırsa, bu yıkımların öncesinde varlıklı insanların o ülkeden göç ettiği görülür"

Gazete varlık göçüne örnek olarak da Yıldız Holding'i örnek gösterdi.

Haberde, Murat Ülker'in başında olduğu holdingin, özellikle sosyal medyada Gülen hareketi ile ilişkilendirilmesi sonrası sert eleştirilerin odağı olduğu hatırlatıldı.

CUMHURBAŞKANI ‘HAİN’ DEDİ

New York Times'ın haberi şu şekilde devam etti:

"Bu olaydan kısa süre sonra Yıldız Holding, 7 milyar dolar civarındaki borçlarını yapılandırdı ve elindeki Ülker hisselerini, holdingin Londra merkezli şirketine sattı. Yapılan aslında ailenin, elinde bulundurduğu Ülker markasına ait çoğunluk hisselerini, Türk mahkemelerinin ulaşamayacağı bir yere taşımasıydı"

Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın paralarını yurtdışına çıkaran varlıklı işadamları için "hain" tanımını kullandığı da hatırlatıldı.

GÖÇÜN NEDENİ TOPLUMU DEĞİŞTİRME ÇABASI

Gazeteye konuşan İstanbul merkezli bir hukuk firmasının sahibi olan Mehmet Gün, "Özellikle darbe girişimi sonrası miyarlarca dolar Türkiye'yi terk etti. İnsanlar kendilerini tehdit altında hissediyor" dedi.

Yine haberde sözlerine yer verilen isimlerden KONDA araştırma şirketinin Genel Müdürü Bekir Ağırdır, varlık ve yetenek göçünün nedeni için, "Erdoğan'ın toplumu değiştirme çabasının sonucudur" değerlendirmesini yaptı.

New York Times'ın haberinde, Türkiye'den İngiltere'ye girişimci göçüne ilişkin de röportaj ve veriler yer aldı. Yine darbe girişimi sonrası politik sığınma taleplerindeki artışa ilişkin verilere de yer verildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 42 oranında artışla, 253 bin 640 kişi Türkiye'den göç etti.

CUMHURBAŞKANLIĞI: VERİLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nden yapılan açıklamada ise kullanılan verilerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

“TÜİK verilerine bakıldığında 2017 yılında Türkiye’den göç eden vatandaşlarımızın sayısında yazıda iddia edildiği üzere çeyrek milyonun üzerinde değil, aksine 113 bin 326 kişi olduğu görülmektedir. Bu sayı iddia edilenlerin yarısından daha azdır. Bununla birlikte Türkiye’ye yurtdışından göç eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısı 101 bin 772 kişidir. Yurtdışına verilen net göç sayısı 11 bin 554 kişidir. Gazetenin sunduğu rakamlar yurtdışına göç eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısını değil, yurtdışına göç eden vatandaşlar ve yabancı uyrukluların toplamını ifade ediyor. The New York Times’ın bu maddi hatalı ivedilikle düzelteceğinden ve benzeri yayımlar yapan kuruluşların, doğru veriler üzerinden objektif ve daha özenli habercilik yapacağını ümit ediyoruz.

 

 

03-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş