Arama sonuçları

YÖK üniversiteleri uyardı: Yemek ücretleri makul olmalı

YÖK üniversiteleri uyardı:  Yemek ücretleri makul olmalı

YÖK üniversiteleri uyardı:  Yemek ücretleri makul olmalı. İstanbul Üniversitesi (İÜ) öğrencilerinin eylemleriyle gündeme gelen üniversitelerde yemek ücretleri YÖK’ün de gündemine girdi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerin yemek ücretinde makul olması gerektiğini söyledi. 

Saraç, üniversite öğrencileri için yemek ücretlerini bir sorun olmaktan çıkarmak gerektiğini vurguladı. Bu ücretlere bir standart getirilmesinin çok gerçekçi olamayacağını dile getiren Saraç, şöyle dedi: 

"Her üniversitenin geliri, harcamaları, döner sermayesi çok farklı. Yemek ücretlerinin makul düzeylerde tutulması için üniversitelerimizin önceliğinin olması lazım ama aynı ücretin olması gerçekleştirilmesi zor bir husus." 

YÖK ÜNİVERSİTELERİ UYARDI: YEMEK ÜCRETLERİ MAKUL OLMALI

Saraç, idari ve mali açıdan özerk olan vakıf üniversitelerinin ise yemek fiyatlarını belirleme imkanlarının bulunduğuna dikkat çekti. Saraç, buraya müdahale etmelerinin söz konusu olamayacağını ancak öğrencilerden "YÖK'ün vakıf üniversitesi raporlarına, öğrenci yemek ücretlerini de koyun" talepleri geldiğini aktardı. 

Bu talebi yerinde bulduğunu dile getiren Saraç, şöyle konuştu:

"Vakıf üniversitelerinde yemek ücretleri YÖK'ün vakıf üniversitesi raporlarına girecek. Öğrencilerin nerede okuyor ise yemek maliyetinin ne olacağını bilmesi lazım. Sosyal adalet ve fırsat eşitliği gibi ana kavramlardan vazgeçilmemesi gerekir. Devlet üniversitelerinde de yemek ücretlerinin makul düzeyde olması için telkinlerde bulunuyoruz."  

Vakıf üniversitelerindeki öğrencilere uygulanacak indirimler konusunda mütevelli heyet başkanlarından talepler geldiğini aktaran Saraç, şöyle devam etti: 

"Bütün sistem için geçerli olmak üzere tam burslu, yüzde 25 ya da yüzde 50 indirim bir de ücretli öğrenci önerisi geldi. Yani yüzde 75'lik indirim oranının kaldırılması talep edildi. Bu kapsamda vakıf üniversitelerinde öğrencilere yüzde 75 indirim oranını mütevelli heyetlerin talepleri üzerine kaldırıyoruz ve tam burslu öğrenci okutmalarını teşvik ediyoruz.”

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDE ÖĞRENCİLER GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Devlet üniversitelerinde yemek ücreti tartışması, İstanbul Üniversitesi’nin indirimli öğünleri üçten bire indirmesi ve kahvaltıyı kaldırmasıyla gündeme gelmişti. Bu karar üzerine öğrenciler günlerce eylem yapmıştı. İstanbul Üniversitesiyemekhanelerinde yapılan düzenlemeyi iptal ederek, öğrencilerin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştı. 

Ardından da Yıldız Teknik Üniversitesi’nde de yemek ücretlerine zam gelmişti. 

13-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş