Arama sonuçları

YÖK uyardı: Kurala uymayan kılavuzdan çıkarılır

YÖK uyardı: Kurala uymayan kılavuzdan çıkarılır

YÖK uyardı: Kurala uymayan kılavuzdan çıkarılır. KKTC üniversitelerine desteğin süreceğini açıklayan YÖK bir de uyarı yaptı: Öğrenci devamına dikkat edin, yatay geçişle ilgili kurallara uyun, aksi halde kılavuzdan çıkarılırsınız.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Türkiye Cumhuriyeti (TC) arasında 2009 yılında Milletlerarası Anlaşma imzalandı. Bu anlaşmada yer alan hususların uygulanmasıyla ilgili Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ve KKTC Yükseköğretimi Planlama, Denetleme, Akredistasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) arasında 2015 yılında güncellenerek İşbirliği Protokolü imzalandı. Buna göre KKTC üniversitelerinin akademik standartlarının, her yıl YÖK ve YÖDAK tarafından oluşturulan Müşterek Komisyon tarafından değerlendiriliyor.

YÖK UYARDI: KURALA UYMAYAN KILAVUZDAN ÇIKARILIR

Bu kapsamda bu yılın Müşterek Komisyon Toplantısı YÖK'te yapıldı. Toplantıya YÖK Başkan Vekilleri Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu ve Prof. Dr. Rahmi Er'in yanı sıra YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke, YÖDAK üyeleri ve diğer komisyon üyeleri katıldı.

TOPLANTIDA NELER KONUŞULDU?

Toplantıda YÖK'ün, KKTC'de yükseköğretimin kalitesinin yükseltilmesi konusunda her türlü desteği vermeye devam edeceğinin altı çizildi. Ancak toplantıda KKTC üniversitelerine bir uyarı da çıktı.

KKTC'de faaliyette bulunan üniversitelerin programlarının hepsinin örgün eğitim programları olmasından dolayı öğrenci devamına dikkat edilmesi gerektiği belirtildie. Ayrıca uygulamalı programlarda yapılacak uygulamaların önemi ve yatay geçişlerle ilgili mevzuata uyulmasının gereği üzerinde duruldu. Toplantıda bu çerçevede gereklilikleri sağlamayan programların kılavuzdan çıkarılacağı vurgulandı.

 

10-02-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin