Arama sonuçları

KKTC üniversitelerinde öğrenci ‘dersi mi kırıyor’

KKTC üniversitelerinde öğrenci  ‘dersi mi kırıyor’

KKTC üniversitelerinde öğrenci ‘dersi kırıyor’ mu? YÖK, bir süredir KKTC üniversitelerinde öğrencilerin derse devamlarıyla ilgili şikayetler bulunduğunu ve bu üniversitelerin her yıl olağandışı denetlemelerle kontrol edileceğini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan Milletlerarası Anlaşma hükümleri kapsamında YÖK ve YÖDAK üyelerinden oluşan Müşterek Komisyon Lefkoşa'da toplandı.

YÖK Heyetini, YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Mehmet Şişman ve Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan temsil etti.

KKTC ÜNİVERSİTELERİNDE ÖĞRENCİ ‘DERSİ KIRIYOR’ MU?

Toplantıda Türkiye'den merkezi sınavlarla öğrenci yerleştirilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversitelerinde yakın zamanda YÖK uzmanları ve YÖDAK işbirliğiyle yapılan değerlendirme raporları görüşüldü.

YÖK üyeleri son dönemlerde KKTC'deki üniversitelere yerleşen öğrencilerin derslerine devam durumlarıyla ilgili ciddi şikâyetler olduğu söyledi. Üyeler, bu durumun her yıl yapılacak olağan dışı denetlemelerle kontrol edileceğini dile getirdi.

YETERLİLİK VE YÜKSELME MEVZUATINA UYUM

Ayrıca TC uyruklu öğrencilerin eğitim-öğretim ve barınma süreçlerinde yaşamış olduğu problemler de gündeme geldi. Bazı programlarda öğretim üyelerinin yeterlilik durumu, atama-yükseltmelerinde ilgili mevzuata uyulması, program akreditasyonları, yatay geçişler, denklik işlemleri vd. konularla ilgili mevcut durum ve sorunlar ele alındı.

KAMPUSLARIN FİZİKSEL ORTAMI ÖNEMLİ  

YÖK üyeleri, özellikle üniversitelerin, öğrenci ve öğretim üyelerinin kütüphane, sosyokültürel faaliyetleri gerçekleştirebileceği sosyal alanları ayrıca spor alanları da bulunan kampuslar bulunması gerektiğini dile getirdi.

ÖSYM kılavuzuna girme taleplerinin değerlendirmeye alınması için bunun bir ön koşul olduğunun altı çizilerek, mevcut kılavuzda yer alan programların eğitim-öğretim süreçleri ile ilgili tespit edilen sorunlara yönelik iyileştirme faaliyetlerinin de yakından takip edileceği belirtildi.

ÜNİVERSİTELERİN REKTÖRLERİYLE BULUŞULDU

Toplantı sonrası YÖK Üyeleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversitelerinin rektörleri ile bir araya geldi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversite rektörleri, YÖK tarafından yapılan çalışmanın çok önemli olduğunu, kendilerinin eksikliklerinin dışarıdan bir gözle değerlendirilmesinin iyileştirme süreçlerine ciddi katkı sağlayacağını belirtti.

 

10-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş