Arama sonuçları

2021 YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

2021 YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre adaylar tercihlerini tamamladı. Sırada ise bir başka heyecanlı bekleyiş var. YKS tercihlerine göre yerleştirme sonuçlarının açıklanması beklenecek.

Peki sonuçlar ne zaman açıklanacak?

ÖSYM takvimine göre tercih işlemleri 20 Ağustos saat 23.59’a kadar sürecek. ÖSYM, bu adayların yerleştirme sonuçlarını 4 Eylül’den önce açıklayacak. Çünkü yükseköğretim kurumlarına kayıtlar 4-10 Eylül tarihlerinde yapılacak. Kayıtlar son bulduktan sonra yükseköğretim kurumları boş kalan kontenjanlarını ÖSYM’ye bildirecek.

ÖNCE İLK EK YERLEŞTİRME

Ardından da tercih etmeyenler ile yerleştikleri halde kayıt yaptırmayanlar nedeniyle boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılacak. Geçen sene 17-23 Eylül tarihlerinde ek yerleştirme yapılmıştı. Bu yıl da yine aynı tarihlerde ek yerleştirme yapılması beklenirse geçen yıl olduğu gibi 2 Ekim’de sonuçlar açıklanır.

DÜŞEN BARAJLARLA TERCİHLER

Ek yerleştirmede kayıt hakkı kazananlar için de geçen yıl olduğu gibi 5-9 Ekim tarihleri verilse yükseköğretim kurumları boş kontenjanlarını 10 Ekim’den önce gönderemeyecek. Bu durumda da ikinci ek yerleştirme için düşürülen puanlarla tercih yapacak adaylar ancak bu tarihten sonra başvurularını yapabilecek.

PUANLAR DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

YKS tercihleri devam ederken, YKS barajları düşürülmüştü. Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanıyla ön lisans programlarını tercih için baraj 150’den 140’e düştü. Alan Yeterlilik Testi (AYT) ie Yabancı Dil Testi (YDT) puanlarıyla lisans tercihi için de baraj 180’den 170’e indirildi. Ancak bu düzenleme ikinci ek yerleştirmede geçerli olacak. Bu adayların tekrar puanları Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) eklenerek, yerleştirme puanları ile başarı sıraları hesaplanacak. Ardından da ikinci kez yapılacak ek yerleştirmede TYT puanı 140 ve üzerinde olanlar ön lisans, 170 ve üzerinde olanlar da lisans programlarını tercih edebilecek.

PEKİ İLK EK YERLEŞTİRMEDE YERLEŞEMEYEN İKİNCİYE KATILAMAYACAK MI?

İkinci ek yerleştirmeye kimler katılacak? İlk ek yerleştirmede yerleşemeyenler, ikinci ek yerleştirmeye katılamayacak mı? Bu yerleşme sadece 150 ve 180 puan barajını aşamayanlar mı katılacak? Bu soruların yanıtları yok.

21-08-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş