Arama sonuçları

2024 YKS: Kadınlara ve depremzede öğrencilere ‘özel kontenjan’ devam edecek

2024 YKS: Kadınlara ve depremzede öğrencilere ‘özel kontenjan’ devam edecek

8-9 Haziran tarihlerinde yapılacak olan 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2024 YKS), için başvurular başladı. 8 Haziran’da Temel Yeterlilik Testi (TYT), 9 Haziran’da ise sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT), öğleden sonra oturumunda Yabancı Dil Testi (YDT) uygulanacak. Başvurular 26 Şubat saat 23.59’da son bulacak. 

2024 YKS başvuru kılavuzu ÖSYM sitesinde yer alıyor. Peki bu yıl YKS için değişiklik var mı? Aslında 100 bin olması beklenen hukuk başarı sırası barajı bu yıl da 125 binde kaldı. Geçen sene ilk kez başlayan 34 yaş üstü kadınlar için tanınan özel kontenjana bu yıl da devam edilecek. Yine geçen sene 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaşama geçirilen depremzede öğrenciler için de özel kontenjan bu yıl geçerli. Aynı şekilde şehit ve gazi yakınlarına da kontenjana devam edilecek. 

BAŞVURULAR ÖSYM SİTESİNDEN

Sınav başvuruları ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM'nin sitesinden ya da ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından yapabilecek. 

SINAVA KİMLER KATILACAK?

Sınava, 2023-2024 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının son sınıfında okumakta olan öğrenciler, ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar, ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar başvurabilecek. Özel yetenek sınavlara  girmek isteyenler de dahil olmak üzere tüm adaylar YKS’nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’ne başvurmak ve girmek zorunda. 

34 YAŞ ÜSTÜ KADIN KONTENJANLARI

Geçen yılki YKS kılavuzunda, ilk defa 34 yaşını tamamlamış kadınlar için "34 Yaş Üstü Kadınlar" kontenjanı tanımlanmıştı. Bu kapsamda, geçen yılki YKS sürecinde, daha önce üniversiteye gitme imkanı elde edememiş kadınlara yönelik uygulama kapsamında, 8 bin 105'i lisans, 12 bin 937'si ön lisans olmak üzere toplam 21 bin 42 kontenjan ayrılmıştı.

Bu yılki YKS kılavuzunda da 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla 34 yaşını tamamlamış kadınlar için (1 Ocak 1990 tarihi ve öncesi doğumlu adaylar) devlet üniversitelerinde merkezi yerleştirme ile öğrenci alan ön lisans ve lisans programlarında "34 Yaş Üstü Kadınlar" kontenjanı bulunuyor.

BAŞARI SIRASI BARAJI OLANLAR 

Bu kontenjan, başarı sıralaması şartı aranan tıp, diş hekimliği, eczacılık, mühendislik, mimarlık, hukuk ve öğretmenlik ile havacılık elektrik ve elektroniği, havacılık yönetimi, denizcilik işletmeleri yönetimi, uçak bakım ve onarım, uçak elektrik ve elektroniği, uçak gövde ve motor bakımı, pilotaj programları dışındaki programlarda yer alacak.

Daha önce bir ön lisans programından mezun olanlar ise sadece lisans programları için ayrılan kontenjanları tercih edebilecekler.

34 yaş üstü kadınlar, genel kontenjan (öncelikle) ve 34 yaş üstü kadınlar kontenjanı ile ilgili açıklamalar göz önünde tutularak merkez yerleştirme ile yerleştirme puanlarının yeterli olduğu en üst tercihlerine yerleştirilecek. 34 yaş üstü kadınlar için ayrılan kontenjanlar sınırlı olduğundan, tercihlerinin tümünü çok istenen programlar arasından yapan 34 yaş üstü kadınlar, puanlarının yüksek olmaması durumunda hiçbir programa yerleşemeyebilecekler.

Kılavuzda yer alan tüm genel kurallar, 34 yaş üstü kadınlar için de geçerli olacak."

DEPREMZEDE ADAYLARA KONTENJAN 

"Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle 6 Şubat 2023 tarihi itibarıyla Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde ikamet eden adaylar için 2024-YKS'de merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programlarda kontenjan ayrıldı. 6 Şubat 2023 tarihi itibarıyla, ikamet bilgisi depremden etkilenen il haricinde olmakla birlikte, bu ilde ortaöğretimin son sınıfında öğrenim gören adaylar da depremzede aday kontenjanından depremden etkilenen aday olması nedeniyle yararlanabilecek."

ŞEHİT EŞ VE ÇOCUKLARI İLE GAZİ, GAZİ EŞ VE ÇOCUKLARI

"ÖSYM Yönetim Kurulunun kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından başvuru hizmeti ücreti, sınav ücreti ile yerleştirme ücreti alınmayacağından bu kapsamda olan adaylar ilgili seçeneği işaretleyecekler.

Şehit eş ve çocukları ile gazi ve gazi eş ve çocukları adaylar için vakıf yükseköğretim kurumlarında burslu öğrenci kontenjanı bulunacak.

Bu kontenjana başvuracak adaylar, genel kontenjan (öncelikle) ve şehit eş ve çocukları ile gazi ve gazi eş ve çocukları burslu öğrenci kontenjanı göz önünde tutularak merkezi yerleştirme ile yerleştirme puanlarının yeterli olduğu en üst tercihlerine yerleştirilecek.

ÖSYM tarafından, başvuran adayların yukarıda yer alan kanunlar kapsamında olup olmadığı Sosyal Güvenlik Kurumundan kontrol edilecek.

7 - Sanat ve spor dallarında üstün yetenekli adaylar ile TÜBİTAK yarışmalarında başarılı olan adayların başvuruları nasıl olacak?

"YKS Kılavuzu'na göre, belli sanat dallarında üstün yetenekli olduğu belirlenen öğrencilerin, ilgili sanat dallarında eğitim yapmak kaydıyla, yükseköğretim programlarına alınmalarıyla ilgili işlemler, Yükseköğretim Kurulunun belirlediği esaslar çerçevesinde ilgili yükseköğretim kurumlarınca yürütülecek.

Bu adayların üstün yeteneklerinin belirlenmesi için adayların değerlendirme ve seçme işlemleri, ilgili rektörlüklerin oluşturduğu komisyonlar tarafından yapılacak.

Spor dallarında yetenekli ve üstün başarılı adayların, spor alanlarında yükseköğretim programlarına yerleştirilme işlemleri Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca belirlenen yerleştirme esaslarına göre yapılacak. Spor alanlarında yükseköğretim programlarına yerleşme işlemlerinden yararlanabilmek için 1. grupta (A Sınıfı), 2. grupta (B Sınıfı) veya 3. grupta (C Sınıfı) yer alan yarışmalardan birisinden 1'inci, 2'nci veya 3'üncülük derecesinin kazanılması gerekecek."

TÜBİTAK yarışmalarında başarılı olan adaylar

YKS'ye başvuran adaylardan ortaöğretim kurumlarında okumaktayken Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunca (TÜBİTAK) tespit edilen ve Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenen bilimsel yarışmalarda ilk üçe giren öğrencilerin, katıldıkları ve derece aldıkları alanlarla ilgili yükseköğretim programlarını tercihleri arasında göstermeleri halinde OBP'leri ayrı bir katsayı ile çarpılarak 2024 yerleştirme puanlarına eklenecek.

Birden fazla kategoride derecesi bulunan adaylar için en yüksek olan katsayı uygulanacak.

TÜBİTAK'ın katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş, bronz madalya alanlar ile Uluslararası ISEF Proje Yarışması ve AB Genç Bilim Adamları Yarışmasında birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülü alanlardan isteyenler; alanlarındaki yükseköğretim programlarından burslu ve indirimli programlar hariç istediklerine sınavsız olarak kontenjan dışında ÖSYM tarafından yerleştirilecekler.

Bu adaylar burslu ve indirimli programlara yerleştirilmek istiyorlarsa 2024-YKS’ye girmek ve kendilerine verilecek olan ek puanla merkezî yerleştirme işlemlerine dâhil olmak zorunda olacaklar.

2024 YKS kılavuzunda, "Özel Durumu Bulunan Adaylar" bölümünden bu konu başlıklarının detaylı incelenmesi öneriliyor.

SINAVSIZ YERLEŞECEKLER

TÜBİTAK'ın katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş, bronz madalya alanlar ile Uluslararası ISEF Proje Yarışması ve AB Genç Bilim Adamları Yarışmasına katılarak birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülü alan adaylar, isterlerse kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarına (burslu ve indirimli programlar hariç) sınavsız olarak kontenjan dışında ÖSYM tarafından yerleştirildiklerinden bu adayların YKS'ye girme zorunluluğu yer almıyor ancak bu durumdaki adayların başvuru süresi içinde 2024-YKS başvurularını tamamlamış olmaları zorunluluğu bulunuyor.

Ortaöğretim bilgisi MEB e-okul sistemine dahil olmayan adaylardan ÖSYM arşivinde de ortaöğretim bilgisi bulunmayan veya sistemdeki ortaöğretim bilgisinde değişiklik ya da düzeltme olan adaylar, 2024-YKS başvurularını, sınava başvuru süresi içinde bir başvuru merkezinden yapacak ve süresi içinde sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayabilecek.

3- Adayların sınava girerken yanında bulundurması gerekenler neler?

"Adaylar, sınava giriş belgelerini, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden sınav tarihinin yaklaşık 10 gün öncesinden başlamak üzere edinebilecek.

Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı yer alacak. Hiçbir aday sınava giriş belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giremeyecek.

Adaylar, sınavın ilgili oturumuna ait sınava giriş belgelerinin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorunda olacak.

Sınavın ilgili oturumuna ait sınava giriş belgesini yanlarında bulundurmayan adaylar, sınav binasına alınmayacak. Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunlu olacak. Adaylar, bu belgelerin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına dikkat edecek.

Belgenin ön yüzünde ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret ve benzeri bulunduğu takdirde adayın sınavı geçersiz sayılacak."

01-02-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş