Arama sonuçları

Ailelerin tercihi Britanya’nın yatılı okulları oluyor

Ailelerin tercihi Britanya’nın yatılı okulları oluyor

Ailelerin tercihi Britanya’nın yatılı okulları oluyor. Türkiye’nin sürekli değişen eğitim sistemi ailelerin artık lise hatta daha erken yaşlarda bile çocukları için  yurtdışında eğitimi seçenek olarak görmelerine neden oluyor. Son olarak TEOG’un kaldırılması ve yerine yeni liseye geçiş sisteminin gelmesi ise özellikle bu yıl çocukları 8’inci sınıfta olan ailelerin gelecek kaygısı yaşamalarına yol açtı.  

AİLELERİN TERCİHİ BRİTANYA'NIN YATILI OKULLARI OLUYOR

Bir yandan sınavla öğrenci alacak liseler, diğer yandan da adrese dayalı liseye yerleştirmeye dayanan yeni liseye geçiş sistemi ve yanıtlanmamış sorular aileler için yurtdışı seçeneğini üniversiteden liseye çekmiş durumda.

Çocukları 8’inci sınıfta okuyan 1.2 milyon ailenin yanı sıra 7 ve 6’ıncı sınıf öğrenci velilerinin de bugünlerde ilgisi yurtdışında yatılı eğitim veren okullara çevrildi.

YURTDIŞINDA OKULLAR ARIYORLAR

Yurtdışında başta lise hatta ortaokul eğitiminde adreslerden biri de İngiltere. Hem İngilizcenin anavatanı oluşu hem de Türkiye’ye birkaç saat uzaklıkta olması İngiltere'yi alternatif olarak gündeme getiriyor.

Birleşik Krallık’ı oluşturan İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda, uluslararası öğrencilere üniversite eğitimi gibi çeşitli seviyelerde yatılı okul (boarding school) seçeneği sunuyor. Devlet tarafından denetlenen özel okullar kendi müfredatlarını oluşturmakta serbest. Birleşik Krallık’ta 500’ün üzerinde yatılı eğitim veren lise bulunuyor.

İNGİLİZCELERİNE DESTEK VAR

Okulların hemen tümü uluslararası öğrencilerine İngilizce hazırlık programı sunuyor. İngiltere’nin eğitim sistemi Türkiye ve diğer ülkelerden oldukça farklı. İngiltere’de 14-16 yaş arasındaki öğrenciler GCSE (General Certificate of Secondary Education) sınavlarına girerek en az 5 tane dersi başarı ile tamamlamak zorunda.

GCSE derslerini başarı ile tamamlayan öğrenciler daha sonradan İngiltere’de üniversite başvurusu yapabilmek için 2 yıl süren A level eğitimi alıyor.  A Level eğitimini de başarı ile tamamlayanlar Cambridge, Oxford gibi çok iyi üniversitelere bile başvuru hakkını elde edebiliyor. Öğrenciler almaları gereken dersleri seviyelerine uygun olarak başarıyla ne zaman bitirirse  lise diploması alabilir.

 

29-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş