Arama sonuçları

Bakan okulların yüzde 90’nın niteliksiz olduğunu itiraf etti

Bakan okulların yüzde 90’nın niteliksiz olduğunu itiraf etti

Bakan okulların yüzde 90’nın niteliksiz olduğunu itiraf etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TEOG yerine gelen sistemi açıklarken Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın okulların yüzde 90’nın niteliksiz olduğunu itiraf ettiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM grup toplantısında konuştu. Eğitim sistemini eleştiren Kılıçdaroğlu, her bakan değiştiğinde sınav sisteminin de değiştiğini söyledi. Kılıçdaroğlu’nun eğitim ile ilgili açıklamaları şöyle:

BAKAN OKULLARIN YÜZDE 90’NIN NİTELİKSİZ OLDUĞUNU  İTİRAF ETTİ

TEOG yerine geçecek modeli Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıkladı. Açıklaması sırasında ise okulların yüzde 90'ının niteliksiz olduğunu itiraf etti. Devlet akılla yönetilir, devlet bilgiyle yönetilir. Ortak akılla yönetilir. Eğer bir karar alacaksanız oturur bakarsınız; şu geldiğimiz hale bakın.

HER BAKAN DEĞİŞTİĞİNDE SİSTEM DEĞİŞİYOR

Her bakan değiştiğinde sınav sistemi değişiyor, her bakan değiştiğinde sistem değişiyorsa o sistem milli değildir. Bakanlığın adı 'Milli Eğitim Bakanlığı.' Nasıl bir milliyse, sınav değişiyor bakan değişiyor, bakan değişiyor sınav sistemi değişiyor.

ADI MİLLİ AMA BU BAKANLIK MİLLİ DEĞİL

Çocuklarımızın iyi okumasını isteriz, analitik düşünmelerini, dünyayı, çevreyi sorgulamalarını isteriz. İyi öğretmenler olmasını isteriz. Adı 'Milli Eğitim' ama bu bakanlık milli değildir. Haziran 2017'de 'Öğretmen Strateji Belgesi' yayınlandı. 2017'de açıklanan belge kamuoyuna kapalı, saydamlıktan uzak. Bu nasıl milli; vatandaşın, eğitimcilerin, sendikaların haberi yok. Kim yayınlıyor? Mili Eğitim Bakanlığı."

ÇOCUKLAR MUTLU DEĞİL

Yapılan bir araştırma Türkiye'deki ortaokul öğrencilerinin yaşamlarından memnun olmadıklarını ortaya koyuyor. Bütün velilere sesleniyorum; senin çocuğun bu kadar değersiz mi? Birisi kalkıyor, eğitimci değil, ama 'Başbakana söylerim bu kalkar' diyor. Aradan 87 saat geçtikten sonra Milli Eğitim Bakanı taksi durağında TEOG'un kalktığını açıklıyor. Neye göre koydun, neye göre kaldırıyorsun.

TÜM TARAFLARLA ŞURA TOPLANMALI

Kesinlikle bütün tarafların katılımı ile Milli Eğitim Şurası toplanmalı. Devlet ortak akılla yönetilir, akıl akıldan üstündür. Bunu zamanında Finlandiya yaptı. Finlandiya'daki reformu yapan bakan yardımcısını Türkiye'ye davet ettik. Milli Eğitimdeki bütün taraflara çağrı yaptık 'gelin dinleyin' diye. Biz davet ettik, görevimizi yaptık. Her okulun bir bütçesi olmalı.

ÖZEL OKULLARA TEŞVİK VERİYOR

Devlet özel okullara 1 milyar 300 milyon lira teşvik veriyor. Devlet okullarına vermiyor, çünkü devlet okullarına fakir fukaranın çocukları gidiyor. Zaten fakir fukaranın oyu çantada diyor. Bu konuda da bütün veliler dikkatli olmalı. Liyakat esaslı bir sisteme yeniden dönmek zorundayız. Öğretmenlerin yetiştirilmesine özel çaba harcamalıyız. Taşımalı eğitime son vermemiz lazım. Nerede çocuk varsa orda okul, orada öğretmen olacak. Her köyde bir ziraat mühendisi olmasını nasıl öngörüyorsak, bir öğretmen de olacak. Gerekirse boğazımızdan kesip çocuklarımıza ayıracağız. Eleştiriyoruz ama ne yapılması gerektiğini de söylüyoruz.

Fotoğraf: AA

 

07-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş