Arama sonuçları

Bakan Tekin: Neye itiraz ediyorlar, anlamış değilim

Bakan Tekin: Neye itiraz ediyorlar, anlamış değilim

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Sultangazi Belediyesi Malkoçoğlu Kapalı Pazar Alanı'nda düzenlenen Harezmi Eğitim Modeli Yıl Sonu Şenliği'ne katıldı. Tekin, konuşmasında Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli adını taşıyan ve önümüzdeki yıldan itibaren okul öncesi, 1, 5 ve 9’ncu sınıflarda uygulanmaya başlayacak yeni müfredat eleştirilerine de değindi.

 

İTİRAZLARI ANLAMIŞ DEĞİLİM

Tekin, müfredatı eleştirilenlere yönelik şu sözleri kullandı: “Biz çocuklarımızın Harezmi Modeli'nde olduğu gibi okulda öğrendikleri teorik bilgileri pratik hayata geçirebilecek beceriye dönüştürebilmeleri için müfredatı değiştirdik. İtiraz edenler buna mı itiraz ediyor, anlamış değilim. Biz diyoruz ki çocuklarımız Türkçeyi, ana dilini güzelce kullansın, bunu uygulayarak göstersin, geleceğin yazarları olsun. Buna mı itiraz ediyorlar, anlamış değilim.

ÜZERLERİNDEKİ BİLGİ YÜKÜ

Çocuklarımızın bilgi yükünü, okullarımızdaki müfredatın ağırlığını yüzde 35'in üzerinde azaltmak için müfredatımızı değiştirdik. Uluslararası toplumlarda, çağdaş dünyanın verilerinde bize yönelen eleştirileri ortadan kaldırabilmek, yani 'Sizin müfredatınız çok ağır. Sizin müfredatınız sadece bilgi odaklı, beceriye dönük değil.' eleştirilerini ortadan kaldırmak için müfredatımızı değiştirdik. Çocuklarımız geleceğe, geleceğin Türkiye'sine, toplumuna, milletine faydalı olmak, faydalı olabilmek için değerlerine sahip çıkabilsin diye müfredatımızı değiştirdik."

 Tekin, bu değişikliğin sonuçlarının iyi olacağını, çocukların okullarına daha severek gideceklerini ve okullarda öğrendikleri bilgileri hayata geçirebileceklerini belirtti.

07-06-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş