Arama sonuçları

BTK Akademi Kariyer Zirvesi başladı

BTK Akademi Kariyer Zirvesi başladı

"Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Akademi" tarafından düzenlenen "BTK Akademi Kariyer Zirvesi 2022" etkinliği başladı.

Zirvenin açılış töreni, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz ve BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu'nun katılımıyla Kurumun konferans salonunda gerçekleştirildi.

SEKTÖRDE HEDEF BÜYÜTME

Sayan, Türkiye'nin bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe her geçen gün ivme kaydettiğini vurgulayarak, bunun devamlılığını sağlamak amacıyla sürekli hedef büyüttüklerini söyledi.

Yazılım konusunda gençlerin potansiyelini ortaya çıkarmak ve ülkenin yıldızını bu alanda parlatmak için çalıştıklarını anlatan Sayan, bu kapsamda önemli faaliyetler yürüten "BTK Akademi"nin 1 milyonunun üzerinde kullanıcıya eriştiğini bildirdi. Artık BTK Akademide katılım değil başarı sertifikası vereceklerini aktaran Sayan, " 'BTK Akademi Pro' çok yakında sizlerle beraber olacak" dedi. 

Gençlerin zirvede sektör liderleriyle buluşma şansı elde edeceğini belirten Sayan, "İyi yerlerde staj yaparsanız, oralarda kendinizi ispat ettiğiniz takdirde iş garanti" ifadelerini kullandı.

"STAJ CİDDİYE ALINMALI"

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Ersöz de finansal işlemlerle sağlık ve eğitim sistemlerinin dijitalleştiği bir dönemin yaşandığını, bunun fırsatlar yarattığını belirterek, "Kaçırdığımız sanayileşme sürecini dijital çağda yakalama fırsatına ülkemizin gençleriyle sahibiz" dedi.

Kariyer yolunda staj konusunun ciddiye alınması gerektiğine dikkati çeken Ersöz, şöyle dedi: "Stajı sadece diplomaya ulaşmak için gereken bir araç olarak görüyoruz. Stajları zorunlu olmadıkça gerekli görmüyoruz ama daha sonra bir sürü sertifikalı programlara tonlarca para ödüyoruz. Gençlerimiz stajı 'mesleği öğrenme' yeri olarak görmeli. Gittiği iş yerini daha sonra çalışacağı iş yeri olarak değerlendirmeli. İş dünyası da meslektaşlarımı yetiştiriyorum algısıyla staja yaklaşmalı."

GENÇLERE "YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM" ÇAĞRISI

BTK Başkanı Karagözoğlu da düzenlendikleri etkinliklerle gençlerle Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen bilişim sektörü firmalarını bir araya getirdiklerini aktardı.

Bilişim teknolojilerinin bir seçim değil, zaruri bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Karagözoğlu, "Teknolojiye yön veren, üreten, kendi beyin gücüyle katma değerini artıran bir Türkiye hedefimizin en önemli halkasının eğitim olduğunu çok iyi biliyoruz" diye konuştu.

14-12-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş