Arama sonuçları

Bu kez de ‘bıyıklı-bıyıksız’ çizimleri: Bıyıklı ‘iyi’ bıyıksız ‘tacizci’

Bu kez de ‘bıyıklı-bıyıksız’ çizimleri: Bıyıklı ‘iyi’ bıyıksız ‘tacizci’

Bu kez de ‘bıyıklı-bıyıksız’ çizimleri: Bıyıklı ‘iyi’ bıyıksız ‘tacizci’. Günlerdir rehber öğretmenler için hazırlanan kitapta türbanlı kadınların ‘iyi’ başı açıkların’ kötü’ gösterildiği resimler tartışılıyor. Aynı kitapta ‘bıyıklı-bıyıksız’ erkekler ayrımı da yapıldığı görüldü. Bu kez bıyıklı erkekler iyi, bıyıksızlar ise cinsel istismarın anlatılmasındaki çizimlerde kullanıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) hizmet içi eğitimleri kapsamında rehber öğretmenlere dağıttığı kitapta yer alan fotoğraflarla ilgili günlerdir kamuoyunda tartışma yaşanıyor. Bakanlığın doğal afet, terör ve cinsel istismar gibi olaylar karşısında psikolojik destek sağlamak amacıyla başlattığı, “Psikososyal Önleyici Destek Programı” kapsamında hazırlanan kitapta başı açık kadınların çocuklara şiddet ve istismar uygularken, türbanlı kadınların ise şefkat gösterirken resmedilmesi dikkat çekmişti. Bu resimlerin haberleştirilmesinin ardından bakanlık önce “maksatlı algı yaratılıyor” açıklaması yaptı. Ardından da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şu açıklamayı yaptı: “Kitaptaki 150'nin üzerinde resimden sadece ikisinde olumsuz örnek çizim var, ikisi de başı açık çizilmiş. Eğer kasıtlı ise bunu onaylamamız söz konusu olamaz. Nitekim inceleme başlattık."

BU KEZ DE ‘BIYIKLI-BIYIKSIZ’ ÇİZİMLERİ: BIYIKLI ‘İYİ’ BIYIKSIZ ‘TACİZCİ’

Ancak Psikososyal Önleyici Destek Programı’ kitabında türbanlı-başı açık tartışması daha son bulmamışken bu kez de “bıyıklı-bıyıksız” çizimler tartışmaya açıldı. Söz konusu kitapta bıyıklı erkeklerin de şevkatli iyi insan, bıyıksız erkeklerin ise cinsel istismar yapan görsellerine yer verildiği ortaya çıktı. Üstelik de Bakan Selçuk bu kitabı öğrencilerin görmediğini yalnızca öğretmenlere yönelik olduğunu açıklamış olsa da rehber öğretmenlerin bu görselleri öğrencilere göstererek, “İyi ve kötü dokunuşu” tanımlamaları için gülen ve kızgın yüz emojisi yapıştırması istendiği ortaya çıktı. Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine göre CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, TBMM’ne kitapla ilgili Bakan Ziya Selçuk’un cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

ÇOCUKLARIN ÜZERİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN

Kaya şöyle konuştu:

“Çocuklarımızın üzerinde herkesin elini çekmesi gerekiyor. Vakıf ve cemaat yurtlarında çocuklarımızın cinsel istismara uğradıkları ne yazık ki; mahkemelerin aldığı ağır mahkumiyet cezalarıyla da tescillenmiştir. Bunlarla mücadale etmek gerekirken, MEB’in rehber öğretmenler aracılığıyla tüm okullara bu çirkin tabloyu yansıtıyor. Bunu yaparken de bir algı daha yaratarak; toplumdaki insanları, kıyafetleri, giyim tarzları, kişisel tercihi olan başörtülü/başı açık ya da bıyıklı/bıyıksız olup olmama seçimi üzerinden iyi insan veya sapık diye ayrıştırıp, toplumda bölünmeye yol açıyorlar. Çok tehlikeli bir durum var.”

MUTLU YA DA ÜZGÜN YÜZ YAPIŞTIRILACAK

 

Bıyıklı erkeklerin şevkat gösteren, bıyıksızların da cinsel istismar yapar şekilde resimlendiği kitapta rehber öğretmenlerin bunları nasıl kullanması gerektiğine ilişkin bölümler şöyle ifade ediliyor.

“Sevgili çocuklar, bugün, karşılaşabileceğimiz iyi ve kötü dokunuşlardan bazılarının neler olduğunu ve kötü dokunuşlar karşısında neler yapmamız gerektiğini öğreneceğiz. Şimdi size bazı resimler göstereceğim. Göstereceğim resimdeki davranış/dokunuş iyi ise, o resmi tahtadaki/panodaki mutlu yüz resminin altına yapıştıracağız; kötü ise, tahtadaki/panodaki üzgün yüz resminin altına yapıştıracağız” der.

 

26-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş