Arama sonuçları

Hazırlık sınıfını atlayan 3 hafta sonra derse başlayacak

Hazırlık sınıfını atlayan 3 hafta sonra derse başlayacak

Hazırlık sınıfını atlayan öğrenci 3 hafta sonra derse başlayacak. Hazırlık sınıfını atlamak isteyen öğrenciler ekim ayında sınava girecek. Ancak okullar 9 Eylül’de açılacak. Bu durumda hazırlık atlayan öğrenci 3 hafta derse geç başlayacak.

2019-2020 öğretim yılı kasım ve nisan aylarında yapılacak birer haftalık ara tatiller düzenlemesi nedeniyle 9 Eylül’de başlayacak. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde ara tatiller ile ilgili düzenleme yapıldı. Ama okulların erken açılacağı dikkate alınarak, “hazırlık sınıfı atlama sınav tarihleri” düzenlenmedi.

HAZIRLIK SINIFINI ATMAYAN ÖĞRENCİ 3 HAFTA SONRA DERSE BAŞLAYACAK

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 60’ncı maddesi şöyle: “Hazırlık sınıfında öğrenim görmeden aynı okulun 9 uncu sınıfına doğrudan geçmek isteyen öğrencilerin velileri, yeterlilik sınavından 5 gün önce okul yönetimine yazılı olarak başvurur. Başvurusu alınan öğrenciler, birinci yabancı dil dersiyle Türkçe dersinden ekim ayının ilk haftası içinde yeterlilik sınavına alınır. Bu sınavlar, sorumluluk sınavlarıyla ilgili usul ve esaslara göre yapılır. Her iki dersten de en az 70 puan alan öğrenciler başarılı sayılarak 9 uncu sınıfa devam ettirilir. Başarılı olamayan öğrenciler hazırlık sınıfına devam eder.”

VELİLER SINAV TARİHİNİ ELEŞTİRİYOR

Veliler ise okulların 9 Eylül’de açıldığına dikkat çekerek, şöyle diyor:

Hazırlık sınıfı olan liselerin yabancı dil yeterlilik sınavları ekim ayın ilk haftasında yapılıyor. Yani çocuklar yeterlilik sınavını geçtiği takdirde lise 1’den devam edecek. Ama okullar açılalı da 3 hafta olmuş ve dersler ilerlemiş olacak. Okullara daha erken yapmaları gerektiğini söylediğimizde ise ‘Yönetmelik böyle” cevabı alıyoruz. Bu madde 2014’te değişmiş. Oysa nasıl yönetmelikte ara tatiller ile ilgili düzenleme yapıldıysa bu konuyla ilgili de benzer düzenleme olabilir. En azından çocuklar derslerinden geri kalmamış olur.”

 

18-08-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş