Arama sonuçları

İlahiyat öğrencisine ücretsiz formasyon

İlahiyat öğrencisine ücretsiz formasyon

İlahiyat öğrencisine ücretsiz formasyon. İlahiyat öğrencilerinin pedagojik formasyon eğitimini ücretsiz alması diğer bölümlerde okuyan öğrencilerin tepkisini çekiyor. Öğrenciler bu ayrıcalığın tüm bölümlere sağlanması gerektiğini söyledi.

Öğrenciler, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), ‘yoğun talep’ olduğu gerekçesiyle ilahiyat fakültelerine sağladığı formasyon olanağına tepki gösterdi.

İLAHİYAT ÖĞRENCİSİNE ÜCRETSİZ FORMASYON

YÖK, öğretmen olmak isteyen ilahiyat fakültesi mezunlarına alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı tanıdı. YÖK, öğretmenlik için gereken formasyon derslerini 2017-2018 eğitim öğretim yılı itibarıyla ilahiyat fakültelerinin ders programına ekledi.

Kararın çıktığı tarihte hâlâ ilahiyat fakültelerinde eğitim gören hazırlık ve birinci sınıf öğrencilerinin değişiklikten yararlanması için lisans programlarına formasyon derslerinin eklenmesi önerisi de YÖK tarafından onaylandı.

EŞİTLİĞE AYKIRI UYGULAMA

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre ilahiyat fakültesi öğrencilerine tanınan ayrıcalık, formasyon için ücret ödemek zorunda olan öğrencilerde rahatsızlık yarattı. Öğretmen olmak umuduyla formasyon dersleri alan ve dönem başı bin lira ücret yatıran Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencileri, ayrımcılığın son bulması için üniversite yönetimine şikayetlerini illetti. Çok sayıda öğrenci, “Uygulama Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı” ifadeleriyle tepkisini dile getirse de üniversite yönetimi konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Öğrenciler ise şöyle dedi: "Biz yılda 2 bin TL ödüyoruz. Ama ilahiyat öğrencileri bunu ücretsiz alıyor. Bu eşitliğe  aykırı."

 

30-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş