Arama sonuçları

'Engelli dostlarına' YÖK ödülü

'Engelli dostlarına' YÖK ödülü

'Engelli dostlarına' YÖK ödülü. YÖK Yürütme Kurulu Üyesi ve Engelli Öğrenci Komisyonu Yürütücüsü Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, engelliler ile ilgili özel çaba sarfeden, özellikle onların eğitime erişebilirliği konusunda kendi programını uyarlayan ve onlarla ilgilenenlere Engelli Dostu Ödülü vereceklerini belirtti. 

Tufan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son birkaç yılda, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığında engelsiz üniversitelerle ilgili çalışmalarına ivme kazandırdıklarını ifade etti.

'ENGELLİ DOSTLARINA' YÖK ÖDÜLÜ

Tufan, yükseköğretimi engelli öğrencilere erişilebilir kılmayı amaçladıklarını, bunun sadece mekan erişilebilirliği olmadığını anlattı. Tufan, şöyle dedi:

"Biz merhamet odaklı değil, hak odaklı yaklaşıyoruz ve engelli öğrencilerimizin de farklı programlarda yeteneklerini sergilemelerini, diplomanın kazanımlarını elde edebilmelerini istiyoruz."

Bu kapsamda geçen yıl ilk kez Engelsiz Üniversite Ödülleri verdiklerini anlatan Tufan, sözlerini şöyle sürdürdü:  

"Özellikle mekan erişilebilirliğinin çok ön plana çıkartıldığını ancak eğitime ve sosyo kültürel faaliyetlere erişilebilirliğin arka planda kaldığını gözlemledik. Dolayısıyla bu ödüllerin en büyük kazanımı farkındalığın artırılması oldu. Çünkü sadece o binaya erişmek değil, ilgili programların da kazanımlarını elde edebilmeleri için çalışmamız gerek. Bununla ilgili bir farkındalık oluşturmuş olduk."

ÖDÜLLER İÇİN BAŞVURU TARİHLERİ NEDİR?

Tufan, ödüllerin kapsamının engelsiz program nişanları ve engelsiz üniversite bayrakları olduğunu dile getirdi. Tufan, gelen taleplerin ardından "engelli dostları"na da ödül vermeye karar verdiklerini kaydetti. Tufan, şöyle dedi: "Engelliler ile ilgili özel çaba sarfeden, özellikle onların eğitime erişilebilirliği noktasında kendi programını uyarlayan ve onlarla ilgilenenlere Engelli Dostu Ödülleri vereceğiz."

Tufan, bu kişilerin üniversiteler aracılığıyla belirleneceğini anlattı.

Ocak ve mart ayları arasında yapılacak online başvuruların ardından mekansal, sosyo kültürel ve eğitime erişilebilirlik alanlarında "bayrak" alacak üniversiteler belirlenecek. Aynı şekilde engelsiz program nişanları ve Engelli Dostu Ödülleri'ne hak kazanan kişiler de belirlenecek. Sonuçlar mayıs ayının ilk haftasında kazananların açıklanacak. Geçen yıl 26 üniversiteye bayrak verilmişti.

03-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin