Arama sonuçları

İlkokul kitapları basılamadı mı?

İlkokul kitapları basılamadı mı?

İlkokul kitapları basılamadı mı? Dövizdeki artış nedeniyle ilkokul kitaplarının basılamadığı dile getirildi. SEKA’nın özelleştirilmesi ve dövizdeki artış nedeniyle kâğıtta yaşanan sorun TBMM’ye taşındı.

Kâğıt krizinin büyüdüğüne işaret eden CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ilkokul 1’inci sınıf kitaplarının basılamadığını söyleyerek şöyle dedi: “Kâğıt yokluğu nedeniyle şu anda ilkokul 1. sınıf kitapları halen basılamamıştır. Mahkeme duruşma tutanakları ve hastane ilaç raporları yazılı halde verilememektedir. Devlet hastaneleri doktor ve MR randevu tarihlerini ilaç firmalarının reklam kâğıtlarının arkasına yazmaktadır.”

İLKOKUL KİTAPLARI BASILAMADI MI?

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Aygun’un Meclis Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinin gerekçesinde şu veri ve değerlendirmelere yer verildi:

- Rulo ve tabaka halindeki gazete kâğıtları, kitap kâğıtları ve okul defterinden yüzde 8, birinci hamur kâğıttan yüzde 18 vergi alınmaktadır. Bu kadar yüksek vergi oranları, anayasa ile güvence altına alınmış eğitim, öğrenim ve haber alma hakkına darbe vurmaktadır.

- Özelleştirilen SEKA Balıkesir, Kocaeli ve Giresun işletmelerinin satışları iptal edilmeli, sorumlular hakkında yasal işlem yapılmalıdır. SEKA Balıkesir’in neden hâlâ üretim yapamadığı araştırılmalıdır. Gazete ve kitap kâğıdı ile okul defteri; değerli taşlara uygulanan KDV muafiyeti kapsamına alınmalıdır.

BAKANLIK ‘DÖVİZDEN ETKİLENMEDİK’ DEMİŞTİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okullar açılmadan önce yaptığı açıklamada dolar kurundaki artıştan etkilenmediği açıklamasını yapmıştı. 141 milyon ücretsiz ders kitabının  okullar açılmadan önce hazır olduğunu vurgulayan bakanlık yetkilileri kağıt fiyatlarının dolara bağlı artmasının ders kitaplarının baskı sürecini etkilemediğini ve eğitim öğretimi aksatacak herhangi bir olumsuzluğun bulunmadığını söylemişti. Bakanlık yaptığı açıklamada geçen yıllarda mayıs ayında yapılan ders kitapları ihaleleri, bu yıl müfredat değişikliğine gidilmesi nedeniyle 13-17 Temmuz'da gerçekleştiğini belirtmişti.

03-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş