Arama sonuçları

MEB: Dolardan etkilenmedik, 141 milyon ücretsiz ders kitabı hazır

MEB: Dolardan etkilenmedik, 141 milyon ücretsiz ders kitabı hazır

MEB: Dolardan etkilenmedik, 141 milyon ücretsiz ders kitabı hazır. Okullar 'uyum eğitimi' ile okul öncesi, 1'ler, 5'ler ve 9'lar için bir hafta öncesinden açıldı. Ama 2018-2019 öğretim yılı 17 Eylül Pazartesi günü resmi olarak başlayacak. 

Döviz kurundaki yükselmeler birçok eğitimci ve velinin aklına ders kitaplarının basımıyla ilgili sorun olup olmayacağını getirmişti. Ders kitaplarının hazırlanamayacağına ilişkin tartışmalar yaşanırken, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) "ders kitapları hazır" mesajı geldi.

MEB: DOLARDAN ETKİLENMEDİK, 141 MİLYON ÜCRETSİZ DERS KİTABI HAZIR

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 141 milyon ücretsiz ders kitabının, yeni eğitim öğretim yılının başlayacağı 17 Eylül Pazartesi günü öğrencilere sorunsuz teslim edileceği bildirildi. 

Öğrencilere örgün eğitim için ücretsiz verilecek toplam 141 milyon 505 bin 230 ders kitabının baskısı tamamlandı.

KİTAPLAR TEMMUZ AYINDA BASILDI

Geçen yıllarda mayıs ayında yapılan ders kitapları ihaleleri, bu yıl müfredat değişikliğine gidilmesi nedeniyle 13-17 Temmuz'da gerçekleşti. Temmuz sonu imzalanan sözleşmelere göre, ücretsiz ders kitapları, il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü depolarına 15 Eylül'e kadar teslim edilecek.

Bu kapsamda, 6 Ağustos'tan itibaren baskısı tamamlanan ücretsiz ders kitaplarının il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü depolarına dağıtımı devam ediyor.

110 MİLYON KİTAP DAĞITILMIŞ DURUMDA

Teslim edilmesi gereken toplam 141 milyon 505 bin 230 kitaptan 110 milyonunun, 81 ildeki 420 il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü depolarına dağıtımı yapıldı.

Depolardan okullara dağıtımlar da en kısa sürede tamamlanacak. Tüm ders kitapları, yeni eğitim öğretim yılının başlayacağı 17 Eylül Pazartesi günü okullarda sıraların üzerinde olacak.

DÖVİZDEKİ ARTIŞTAN ETKİLENMEDİK

Yetkililer, ders kitaplarının baskı ve dağıtım sürecinin MEB tarafından yakından takip edildiğini, kağıt fiyatlarının dolara bağlı artmasının ders kitaplarının baskı sürecini etkilemediğini ve eğitim öğretimi aksatacak herhangi bir olumsuzluğun bulunmadığını bildirdi. 

Öte yandan, 2018-2019 eğitim öğretim yılında okutulacak kitapların tamamına "http://www.eba.gov.tr/ekitap" internet adresinden ulaşılabilecek. 

10-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş