Arama sonuçları

İşte yeni lise müfredatı: Esnek ve modüler, lise son üniversiteye hazırlık

İşte yeni lise müfredatı: Esnek ve modüler, lise son üniversiteye hazırlık

İşte yeni lise müfredatı: Esnek ve modüler, lise son üniversiteye hazırlık. Lisede tüm dersler yeniden yapılandırılacak ve yeni bir modele geçilecek. Bu durum da akla hemen "Üniversite sınavı da değişecek mi?, YKS kalkacak mı? Yeni üniversite sınavı mı gelecek? " sorularını getiriyor.

Bu soruları yöneltme nedenimiz ise Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un lise müfredatıyla ilgili yaptığı açıklamalar ve 2023 Eğitim Vizyonu’nda yer alan “yapılacaklar” listesi. Buna göre de lise müfredatı önümüzdeki öğretim yılından itibaren değişecek. Bu değişiklik 9’ncu sınıflardan başlayacak. Yani bu yıl liseli olacak öğrenciler başka bir müfredatla okuyacak.

İŞTE YENİ LİSE MÜFREDATI: ESNEK VE MODÜLER, LİSE SON ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK

Bakan Selçuk, geçtiğimiz günlerde katıldığı toplantıda “ortaöğretimle ilgili yeni bir şey yapacağız” diyerek, şu açıklamayı yaptı:

"Ortaöğretimle ilgili yeni bir şey yapacağız. Eğitimde model olarak kabul edilen ülkelerdeki liselerde, 5-6 ders var. Biz de 16-17 ders var. Bu çok adil bir durum değil. Bizim çocuklarımız yüzeysel kalıyorlar, yönelmek istediği alanda derinleşemiyor. Bunu yeniden yapılandırmamız lazım. Hemen önümüzdeki yıl, 9. sınıflardan itibaren bu başlayacak. Bununla ilgili modelimizi de yaklaşık bir ay içinde Türkiye ile paylaşmış olacağız."

YENİ BİR MÜFREDATLA BAŞLAYACAKLAR

İşte bu açıklamalar bu yıl liseye başlayacak öğrencilerin yeni ve esnek bir müfredatla eğitim göreceklerini gösteriyor. Bakan Selçuk daha önceki açıklamalarında da “esnek” bir müfredattan söz etmiş ve öğrencilerin ilgi duydukları dersleri alabilecekleri bir düzenleme yapılacağına değinmişti.

Ancak şu anda öğrenim gören yani önümüzdeki öğretim yılında 10, 11 ve 12’nci sınıfta olan öğrencileri bu yeni ders saatlerinin azaltıldığı müfredat kapsamayacak. Bu öğrenciler şu anda geçerli olan müfredattan mezun olacaklar.

HANGİ DERSLER AZALTILACAK?

Ders saatlerinin nasıl azalacağı, hangi derslerin lise müfredatından çıkarılacağı, dersler arasında geçişlerin nasıl olacağı ise önümüzdeki aylarda açıklanmış olacak.

Peki öğrencileri ve velileri nasıl değişiklikler bekliyor? Bu değişiklikler üniversite sınavlarına yansıyacak mı? Öğrenci her dersi almayacağına göre şu anda geçerli olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YKS) değişecek mi, yenilenecek mi?

Aslında lise müfredatının nasıl değişeceğini 2023 Eğitim Vizyonu anlatıyor. Bakan Selçuk’tan bu vizyon belgesinde yazan değişikliklerin yapılacağını söylüyor.

Gelin bu belge lise eğitiminde nasıl değişiklikler öngörüyor, buna bakalım. k

MODÜLER VE ESNEK BİR MÜFREDAT GELECEK

Ortaöğretimde esnek ve modüler müfredat uygulanacak, ders çizelgesine bağlı olarak ders saatleri azaltılacaktır.

Ortaöğretimde çocukların ilgi yetenek ve mizaçlarına göre esnek seçmeli ders setleri yapılandırılacaktır.

SERTİFİKALI EĞİTİM DÖNEMİ BAŞLAYACAK

Ortaöğretimde çocuklarımıza sertifikaya dayalı bilişim ve iş dünyasına ilişkin yeterlilikler kazandırılacaktır.

Alan seçimi 9. sınıfta başlatılacaktır.

Ortaöğretimde zorunlu ders saatleri azaltılacaktır.

ÖĞRETMENLER NORM KADRO FAZLASI MI OLACAK?

Haftalık ders çizelgesinde yer alan ders çeşitliliği azaltılacak ve dersler yükseköğretimle uyumlu hâle getirilecektir.

Ortaöğretimdeki alan derslerinin haftalık ders çizelgesindeki yeri ve ağırlıkları yeniden tasarlanacaktır. İlgili değişikliklerin oluşturacağı derslik, norm kadro ve benzeri konulardaki riskler proje dahilinde yapılandırılacaktır.

12. SINIF YÜKSEKÖĞRETİME HAZIRLIK PROGRAMI OLACAK

12. Sınıf pilot bölgelerden başlamak üzere yükseköğretime hazırlık ve oryantasyon programı olarak düzenlenecektir.

Ortaöğretimde, çocukların ortaokulda netleştirilen yönelim ve tercihlerine göre öğrencilere alanlar arası yatay geçiş imkânı sağlanacaktır.

Ortaöğretimde çocukların ilgi, yetenek ve mizaçlarına göre seçmeli ders yapısı oluşturulacaktır.

SERTİFİKA PAKETLERİ SUNULACAK

İş ve bilişim dünyasına ilişkin, isteyen çocuklara ulusal ve uluslararası sertifika beceri eğitim paketleri sunulacaktır.

Azalan ders çeşitliliğine bağlı olarak alan derslerinde proje ve uygulama çalışmalarıyla derinleşme fırsatı sağlanacaktır.

Öğrencilerin ulusal ve uluslararası projelere katılımı öğrenci e-portfolyosunda yer alacaktır.

Doğal, tarihî ve kültürel mekânlar ile bilim-sanat merkezleri ve müzeler gibi okul dışı öğrenme ortamlarının, müfredatlarda yer alan kazanımlar doğrultusunda daha etkili kullanılması sağlanacaktır.

Kurumsal projeler aracılığıyla, çocukların iş ve üniversite çevreleriyle birlikte çalışmasına imkân sağlanacaktır.

Okullarda Tasarım-Beceri Atölyeleri kurularak öğrenilen bilgilerin yaşam becerisine dönüşmesi sağlanacaktır.

Çocuklarımızın okul ortamında veya uzaktan öğretimle ulusal ve uluslararası sertifikasyona dayalı yetkinlikler kazanması sağlanacaktır.

Gençlerin, eğitim-öğretim süreçlerinde sosyal girişimcilik ile tanışarak toplumsal problemlere çözüm arama motivasyonu kazanması ve ilgili beceri, araç ve ortamlarla desteklenmesi sağlanacaktır.

Öğrencilere proje, performans ve ödev verme uygulamaları öğrenmeye katkısı bakımından yeniden tasarlanacaktır.

Yardımcı kaynak ihtiyacını büyük ölçüde ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılacaktır.

Temel becerilere ilişkin zorunlu derslerin korunması şartıyla, zorunlu ders saat ve çeşitleri azaltılarak, derinleşmeye, kişiselleştirmeye ve uygulamaya zaman ayrılacaktır.

Müfredatlar tüm kademelerde bütüncül, yetenek kümeleriyle ilişkilendirilmiş, esnek ve modüler yapılar olarak yapılandırılacaktır.

 

 

12-03-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş