Arama sonuçları

Öğrencisi olmayan 5 imam hatip lisesi kapatıldı

Öğrencisi olmayan 5 imam hatip lisesi kapatıldı

Öğrencisi olmayan 5 imam hatip lisesi kapatıldı. Batman, Bursa, Kocaeli ve Şanlıurfa’da bazı imam hatipler valilik önerisiyle kapatıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yüz milyonlarca lira harcayarak açılan imam hatip okullarına yönelik plansızlığı devam ediyor.Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre yeni imam hatipler için ekonomik krizde bile bütçe ayıran bakanlık, dönem başında 5 imam hatip ortaokulunu daha “öğrenci yok” gerekçesi ile kapatma kararı aldı.

 

ÖĞRENCİSİ OLMAYAN 5 İMAM HATİP LİSESİ KAPATILDI

MEB, bu yıl yeni imam hatiplere 500 milyon TL’ye yakın bir yatırım yapmayı planlasa da, bir yandan da öğrencisiz kalan okullar kapatılmaya başladı. Batman, Bursa, Kocaeli ve Şanlıurfa valilikleri dönem başında illerindeki bazı imam hatiplerde kayıtlı öğrenci bulunmadığından okulların kapatılması teklifini bakanlığa iletti. Okulların kapatma şartlarını taşıdığının anlaşılmasının ardından bu illerde bulunan 5 imam hatip ortaokulu kapatıldı.

162 YENİ İMAM HATİP AÇILMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

2019 Yatırım Programı’nda 162 yeni imam hatip lisesi için 460 milyon TL ödenek ayrıldı. Ancak MEB istatistiklerine göre, 2018-2019 eğitim öğretim yılı başında 224 bin 950 kontenjana sahip imam hatip liselerinin yarısı boş kalırken, bu okullara sadece 117 bin 662 öğrenci yerleştirildi.

25-02-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş